Nowy rozkład PKP Intercity. Co się zmieni na Warmii i Mazurach?
2025-10-02 08:02:10(ost. akt: 2025-10-02 08:04:48)
Od 1 października PKP Intercity wprowadziło korektę rozkładu, która realnie wzmacnia połączenia w województwie warmińsko-mazurskim. Kluczowe nowości to przyspieszenie „Hańczy”, wydłużenie relacji „Słowackiego” do Giżycka oraz uruchomienie pary „IC Pojezierze” między Olsztynem a Poznaniem. Równocześnie część tras, zwłaszcza na Pomorzu, będzie wolniejsza z powodu prac i autobusowej komunikacji zastępczej.
Od 3 października „IC Hańcza” pojedzie szybciej dzięki wykorzystaniu lokomotyw EU160 i lepszym parametrom zmodernizowanego odcinka Ełk–Giżycko. Pociąg z Krakowa przez Kielce, Radom i Warszawę do Białegostoku jest w Białymstoku dzielony: jedna część jedzie do Wilna, druga do Giżycka. Według zapowiedzi czas przejazdu skraca się o około 30 minut w kierunku Giżycka i o 39 minut w stronę Białegostoku.
Dotychczasowy pociąg „IC Słowacki” relacji Wrocław Główny–Ełk od października został wydłużony do Giżycka. Na odcinku Ełk–Giżycko ma uzupełniać ofertę „Hańczy”. Skład ma być obsługiwany zespołami ED161.
Z początkiem października wystartowała para pociągów „IC Pojezierze” łącząca Olsztyn z Poznaniem przez Iławę, Toruń, Inowrocław i Gniezno. To szósta para bezpośrednich połączeń między stolicami Warmii i Mazur oraz Wielkopolski. I
Korekta nie wszędzie oznacza krótszą podróż. Na odcinku Lębork–Słupsk obowiązuje przerwa w ruchu i Zastępcza Komunikacja Autobusowa, co wpływa na czasy jazdy także w relacjach dalekobieżnych, m.in. Szczecin–Olsztyn. Dodatkowo wciąż trwają prace na odcinku Elbląg–Malbork, powodujące wydłużenia.
Po zakończeniu prac utrzymaniowych na odcinku Stróże–Jasło pociągi „IC Wetlina” i „IC Bieszczady” wróciły do kursowania trasą podstawową przez Tarnów i Jasło.
red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl
ilawa@gazetaolsztynska.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez