Toruń z rekordowym wsparciem na modernizację linii kolejowej Poznań - Olsztyn

2025-07-16 20:29:16(ost. akt: 2025-07-16 20:32:23)

Autor zdjęcia: PLK PKP

Ponad 550 milionów złotych dofinansowania trafi na modernizację kluczowego odcinka linii kolejowej nr 353 w Toruniu. Inwestycja zakończy się na przełomie lat 2028/2029 i ma zlikwidować największe kolejowe wąskie gardło w regionie.
Jednotorowy odcinek linii kolejowej między Toruniem Wschodnim a Toruniem Miasto od lat był przeszkodą w sprawnym ruchu pociągów w regionie. Teraz to się zmieni – w ramach projektu „BiT City II” modernizacji doczeka się nie tylko sam tor, ale też dworce, most kolejowy przez Wisłę i infrastruktura pieszo-rowerowa. Jak zapowiedział wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak podczas środowej konferencji prasowej, inwestycja otrzymała dofinansowanie w wysokości 550,6 mln zł z programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021–2027”.

Likwidacja wąskiego gardła i nowe przystanki
Najważniejszym elementem inwestycji będzie modernizacja jednotorowego odcinka Toruń Wschodni – Toruń Miasto, który dziś ogranicza przepustowość linii łączącej Poznań, Toruń i Olsztyn. Jak podkreślił Malepszak, zwiększenie liczby torów pozwoli nie tylko skrócić czas przejazdów, ale również uruchomić więcej połączeń – od przyszłego roku na trasie Toruń–Poznań–Olsztyn ma kursować łącznie 14 pociągów dziennie.

W ramach projektu powstaną także nowe przystanki kolejowe w Toruniu, a podróż do Warszawy ma skrócić się o 10 minut – z obecnych dwóch godzin.

Nowy rozdział dla toruńskich dworców i mostu przez Wisłę

Ważnym punktem inwestycji jest przebudowa mostu kolejowego im. Ernesta Malinowskiego, który zyska nową konstrukcję i kładkę pieszo-rowerową, znacząco poprawiającą dostępność transportową i rekreacyjną. Przebudowane zostaną również dworce: Toruń Miasto i Toruń Wschodni, które staną się nowoczesnymi węzłami przesiadkowymi.

Jak poinformowano, przetarg na realizację całego przedsięwzięcia zostanie ogłoszony w listopadzie 2025 roku, a zakończenie robót przewidziano na przełom lat 2028 i 2029.

Samorząd i spółki PKP razem dla miasta

– To inwestycja kluczowa nie tylko dla Torunia, ale i dla całego regionu – podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Zaznaczył, że dzięki modernizacji znacząco poprawi się transport regionalny, w tym połączenia w kierunku Olsztyna i Grudziądza.

Prezydent Torunia Paweł Gulewski wskazał, że projekt jest efektem wspólnych działań miasta, PKP i PKP PLK. Toruń wniesie do inwestycji ponad 10 milionów złotych.

Całkowita wartość projektu to ponad 685 mln zł. To jedno z największych kolejowych przedsięwzięć infrastrukturalnych w historii miasta – zmieniające nie tylko kolejowy układ komunikacyjny, ale też sposób codziennego przemieszczania się tysięcy mieszkańców regionu.

ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B