Awantura w mieszkaniu i szybka reakcja policji

2025-07-16 12:13:00(ost. akt: 2025-07-16 12:14:45)

Autor zdjęcia: Policja/ zdjecie ilustracyne

Nietrzeźwy i agresywny syn został zatrzymany przez iławskich policjantów po domowej awanturze. Funkcjonariusze nie tylko odizolowali mężczyznę, ale też skorzystali z przepisów ustawy antyprzemocowej, zakazując mu zbliżania się do miejsca zamieszkania.
Do zdarzenia doszło w jednym z mieszkań na terenie Iławy. Policjanci zostali wezwani przez zaniepokojoną osobę, która zgłosiła awanturę wszczętą przez nietrzeźwego i agresywnego mężczyznę. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce, potwierdzili zgłoszenie. Okazało się, że 45-latek, będąc pod wpływem alkoholu, swoim zachowaniem stwarzał realne zagrożenie – zarówno dla siebie, jak i dla innych domowników.
Ze względu na jego stan i postawę, mężczyzna został natychmiast zatrzymany i osadzony w policyjnej celi. W sprawę zaangażowali się również dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Na miejscu została założona tzw. Niebieska Karta – procedura mająca na celu udokumentowanie przemocy domowej oraz objęcie rodziny odpowiednią opieką i wsparciem.
Po dokładnym rozpoznaniu sytuacji rodzinnej, funkcjonariusze ustalili, że istnieje uzasadnione podejrzenie stosowania przemocy wobec matki 45-latka. W związku z tym dzielnicowi skorzystali z narzędzi, jakie daje im obowiązująca od 30 listopada 2020 roku ustawa antyprzemocowa.
Policjanci wydali wobec mężczyzny natychmiastowy nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakaz zbliżania się do niego i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni. To środek zapobiegawczy, który ma na celu ochronę osoby pokrzywdzonej przed dalszymi aktami przemocy.
Od tego momentu przestrzegania nakazu będzie pilnował dzielnicowy odpowiedzialny za rejon. Każde naruszenie warunków zakazu może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z art. 66b Kodeksu wykroczeń, sprawcy może grozić kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna. W przypadku złamania zakazu możliwe jest również zastosowanie trybu przyspieszonego przed sądem.

To już kolejny przypadek w powiecie iławskim, kiedy dzielnicowi zdecydowali się na zastosowanie środków przewidzianych w ustawie antyprzemocowej. Dzięki nowym uprawnieniom policjanci i Żandarmeria Wojskowa mają możliwość szybkiego reagowania i realnej ochrony osób narażonych na przemoc domową. Choć nakaz obowiązuje przez 14 dni, osoba pokrzywdzona może złożyć wniosek do sądu o jego przedłużenie. Reagowanie na przemoc domową to dziś nie tylko obowiązek, ale i konkretne narzędzia, które – jak pokazuje przykład z Iławy – są skutecznie wykorzystywane.

red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B