„Kobiety w życiu Kopernika oraz kobiety nauki” - tematem XI edycji konferencji w Lubawie

2025-05-26 18:02:33(ost. akt: 2025-05-26 18:06:49)

Autor zdjęcia: Sylwester Kasprowicz

26 maja, w dzień matki, historyczne piwnice dawnego zamku w Lubawie ponownie stały się miejscem wyjątkowego spotkania naukowego. Odbyła się tam jedenasta edycja międzynarodowej konferencji „Kopernik na Ziemi Lubawskiej”, zorganizowanej przez Miasto Lubawa, Fundację Nicolaus Copernicus oraz naukowców z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.
Tegoroczna konferencja poświęcona była mniej znanemu, lecz niezwykle intrygującemu aspektowi życia Mikołaja Kopernika – kobietom, które odegrały istotną rolę w jego życiu prywatnym i naukowym, jak również kobietom, które – na przestrzeni wieków – miały znaczący wkład w rozwój astronomii.

– Poznaliśmy kobiety Mikołaja Kopernika, a także kobiety, które były naukowcami – polskimi naukowcami jeszcze w czasach renesansu – podkreślił Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus, inicjator i współorganizator wydarzenia. – Konferencja zbiegła się z Dniem Matki, dlatego postanowiliśmy poświęcić ją kobietom w nauce i astronomii.

Obrazek w tresci

Na zdjęciu Robert Szaj, Fundacja Nicolaus Copernicus

Pod hasłem „Urania jest kobietą” uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać prelekcji poświęconych m.in. Marii Cunitz – pierwszej znanej astronomce działającej na ziemiach polskich w XVII wieku – oraz żonie Jana Heweliusza, która nie tylko wspierała męża w badaniach, ale także prowadziła własne obserwacje nieba.

Nie zabrakło też wątków biograficznych z życia Kopernika – jego relacji z matką, siostrami oraz bliskimi współpracowniczkami z Kanonii we Fromborku. Wystąpienia naukowców ukazały, jak ważne były te kobiety w życiu i pracy astronoma.

– Chcemy pokazać, jaki wkład w rozwój astronomii wniosły kobiety – mówił prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN. – Zarówno w XVII wieku, jak i dziś, bez udziału kobiet nie byłoby nowoczesnej astronomii. Współczesne badaczki biorą udział w przełomowych projektach, takich jak detekcja fal grawitacyjnych – dodał.

Obrazek w tresci

Na zdjęciu: prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN

Wydarzenie, które zapoczątkowane zostało przed laty w Rybnie, a od wielu lat odbywa się w Lubawie, gromadzi nie tylko naukowców z Polski, ale również z zagranicy. Wspólnie analizują oni dziedzictwo Mikołaja Kopernika oraz wpływ jego dokonań na rozwój europejskiej nauki. Gościem specjalnym konferencji była dr Janet Laidla z Uniwersytetu w Tartu w Estonii.

Konferencję wspierali liczni partnerzy, m.in. Miasto Lubawa, Instytut Historii Nauki, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, „Urania – Postępy Astronomii”, a także lokalne media, takie jak Gazeta Olsztyńska, Radio Olsztyn i portal Klik.

Wydarzenie w Lubawie to najdłużej cyklicznie organizowane konferencyjne spotkanie poświęcone Mikołajowi Kopernikowi na świecie. Na zakończenie Robert Szaj podziękował wszystkim partnerom oraz mieszkańcom Lubawy: – To właśnie dzięki pasji, gościnności i wsparciu miasta możliwe jest kontynuowanie tej niezwykłej inicjatywy naukowej na Ziemi Lubawskiej.

Obrazek w tresci

Jak pokazuje historia, zarówno w przeszłości, jak i dziś, kobiety odgrywają kluczową rolę w odkrywaniu tajemnic wszechświata. A tegoroczna konferencja udowodniła, że astronomia – choć przez wieki zdominowana przez mężczyzn – to także domena wielkich umysłów kobiecych.

Sylwester Kasprowicz

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B