Tańczące kolory świata zatrzymane w obiektywie. Krzysztof Zakreta pokazuje globalny folklor z sercem Iławy

2025-05-06 20:59:44(ost. akt: 2025-05-06 21:03:13)

Autor zdjęcia: .

Od Brazylii po Kenię, od Meksyku po Litwę – światowy folklor zatańczył przed jego obiektywem, by w maju 2025 roku zagościć w iławskiej Galerii Jazzowej. Krzysztof Zakreta, lokalny pasjonat historii i dokumentalista, zaprasza na wyjątkową wystawę fotograficzną „Światowy Folklor”, gdzie każda fotografia opowiada historię barw, ruchu i kulturowej tożsamości narodów.
Po sukcesie ubiegłorocznej wystawy „Zdjęcia znalezione na szafie”, iławski fotograf i dokumentalista Krzysztof Zakreta wraca z nowym, zupełnie innym projektem. Tym razem sięgnął po temat dotąd niekojarzony z jego twórczością: barwny i tętniący życiem folklor. Efekt? Imponująca wystawa „Światowy Folklor w obiektywie Krzysztofa Zakrety”, którą można podziwiać od 6 do 27 maja 2025 roku w Galerii Jazzowej przy iławskim ratuszu.

Choć pierwotnym zamysłem autora było uchwycenie lokalnych tradycji, ogromna liczba wykonanych zdjęć – ponad 15 tysięcy ujęć z siedmiu wydarzeń folklorystycznych w Polsce – szybko przerodziła się w międzynarodowy projekt. Zakreta sfotografował zespoły z Brazylii, Kenii, Indonezji, Serbii, Meksyku, Portoryko, Litwy, Ukrainy, Czech i Polski. Ostatecznie, po żmudnej selekcji, na wystawę trafiło 20 wielkoformatowych fotografii (140 x 100 cm), które łączy jedno: uchwycony moment tańca, radości i żywej kultury.

Każde zdjęcie zawiera dokładny podpis – z nazwą zespołu, pochodzeniem i informacją o tradycyjnym stroju. Zobaczymy m.in. Zespół Tańca Nairobi Dance Ensemble z Kenii, Balet Folklorystyczny Aztlan z Meksyku, SMA Labschool z Dżakarty, Reprezentacyjny Polski Zespół z Wilna, czy Zespół Pieśni i Tańca „Warmia” z Olsztyna. Nie brakuje też występów członków Polonii z Brazylii czy Portoryko.

Krzysztof Zakreta podkreśla, że fotografie to nie tylko dokumentacja – to także świadectwo kulturowego dziedzictwa i międzyludzkich więzi. Przygotowania do wystawy były okazją do nawiązania licznych przyjaźni w Polsce i na świecie. Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Iławie udało się stworzyć przestrzeń, w której folklor staje się mostem łączącym kontynenty.

Wystawa pokazuje, że folklor nie zna granic – to wspólny język tańca, barw, muzyki i pamięci o przodkach. Jak mówi autor: „To niezwykłe, jak wiele radości i dumy można wyczytać z ruchu i koloru. Czasem jedno zdjęcie wystarczy, by pokochać kulturę, której wcześniej się nie znało”.

Wystawę można oglądać w Galerii Jazzowej do dnia 27 maja 2025 r.. To zaproszenie nie tylko do podróży po kulturach świata, ale i do spotkania z artystą, który z pasją dokumentuje to, co ulotne – by zatrzymać na dłużej.
red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B