2025 rokiem Iławskich Kolejarzy

2025-02-13 08:42:39(ost. akt: 2025-02-13 08:49:36)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Patronem roku 2025 decyzją Rady Miejskiej w Iławie, na wniosek burmistrza Iławy Dawida Kopaczewskiego, zostali Iławscy Kolejarze. To tej bardzo ważnej dla rozwoju miasta grupie zawodowej będziemy oddawać hołd przywołując zasługi środowiska kolejarskiego w odbudowie powojennej Iławy. Wybór patrona to również kontynuacja inicjatywy z czerwca 2019 roku, kiedy to terenowi przed Dworcem PKP Iława Główna nadano nazwę Placu Iławskich Kolejarzy.
Jubileuszowy 2025 rok w kalendarzu Iławy to nie tylko 720-lecie nadania praw miejskich, ale także 80 lat „polskiej Iławy”, czyli zarządzania przez polską administrację. Dokładnie 80 lat temu w 1945 roku miasto zostało włączone do Polski, a na te tereny zaczęli przybywać urzędnicy i osadnicy polscy. Odbudowa Iławy trwała wiele lat, a swój znaczący udział w odbudowie powojennego krajobrazu odegrali właśnie kolejarze.
— Iława po 1945 roku była miastem kolejarzy. W czerwcu przybyli oni do miasta i byli dominującą grupą zawodową w mieście. Po 1948 roku blisko połowę mieszkańców Iławy stanowili kolejarze, a wraz z objęciem rządów przez polską administrację zainwestowano wiele środków w rozwój kolejnictwa, sprowadzono nowe lokomotywy, wyremontowano znacznie zniszczony budynek dworca — mówi dr Wiesław Skrobot regionalista.

W 1970 roku, w 25 rocznicę powrotu ziemi iławskiej do Polski, przed dworcem Głównym w Iławie z inicjatywy kolejarzy iławskiego węzła ustawiono pamiątkowy głaz pamięci: „Bojownikom o Polskość Warmii i Mazur w 25-lecie powrotu ziemi iławskiej do macierzy”. W 2018 roku w wyniku prac modernizacyjnych placu przed dworcem i zmian w tej przestrzeni pomnik został przeniesiony i zyskał lepsze, bardziej reprezentacyjne miejsce. Odkryto wówczas zakopaną pod nim tubę z aktem erekcyjnym, pod którym podpisali się ówcześni włodarze miasta oraz kolejarze:

Obrazek w tresci

W następnym roku Rada Miejska w Iławie podjęła uchwałę w sprawie nadania placowi nazwy „Plac Iławskich Kolejarzy” […] jako wyraz hołdu dla wielu pokoleń kolejarzy iławskiego węzła kolejowego, w uznaniu wkładu w odbudowę Iławy i służebnej roli względem całej iławskiej społeczności po 1945 roku aż do dnia dzisiejszego – Uchwała nr X/106/19 Rady Miejskiej w Iławie z dnia 24 czerwca 2019 roku.
25 listopada w 2020 roku z okazji Dnia Kolejarza na Placu Iławskich Kolejarzy, gdzie usytuowany został na nowy pamiątkowy głaz wraz z odkrytym aktem erekcyjnym z 1970 roku, wkopano także współczesny „List do przyszłych pokoleń”, pod którym podpisał się Burmistrz Miasta Iławy Dawid Kopaczewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie Michał Młotek, a także byli i obecni przedstawiciele środowiska iławskiego węzła kolejowego m.in.: Stanisław Rychlewski, Krzysztof Maśnicki, Ryszard Iliński, Henryk Kopański, Zdzisław Wielgos, Wiesław Przybysz, Andrzej Pisarski oraz Jerzy Szarmach.

— Po 5 latach od tego ważnego dnia, zaproponowałem, aby rok jubileuszowy 2025 był rokiem Iławskich Kolejarzy i z taką inicjatywy wyszedłem do Rady Miejskiej, która przychyliła się do mojego wniosku, podejmując uchwałę nadającą Iławskim Kolejarzom tytuł patrona roku 2025.— mówi burmistrz Dawid Kopaczewski — W 2025 roku poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń, oddawać będziemy należny hołd i szacunek tej, jakże ważnej grupie zawodowej, która w sposób szczególny przysłużyła się dla rozwoju naszej Iławy. Bez kolei Iława z pewnością nie byłaby tym samym miastem. Już dziś zachęcam także instytucje, stowarzyszenia, grupy nieformalne, a także szkoły i przedszkola do podejmowania inicjatyw inspirowanych historią kolejnictwa w naszym mieście, a także do współudziału w wydarzeniach organizowanych przez miejskie jednostki — dodaje burmistrz.

UM
red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B