Na Warmii i Mazurach mamy 113 stulatków

2024-10-21 21:15:21(ost. akt: 2024-11-05 17:52:21)
W naszym województwie mamy osoby, które ukończyły sto lat

W naszym województwie mamy osoby, które ukończyły sto lat

Autor zdjęcia: Autor: pixabay

Kto by nie chciał żyć długo i oczywiście jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Jednak tylko nielicznym udaje się dożyc sędziwego wieku, zachowując dobrą formę. Ale jak się uda, to z pięknym jubileuszem 100 lat wiążą się ekstra pieniądze.
Żyj długo i pomyślnie, kto by tak nie chciał! Jednak niewielu udaje się ta sztuka, choć tu trzeba dodać, że sędziwych ludzi przybywa. I wcale nie trzeba jechać już do Japonii, żeby spotkać stulatka.
Jak nas poinformowała Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego na Warmii i Mazurach żyje 113 stulatków, z czego 103 to kobiety i 10 mężczyzn. A przynajmniej o tylu stulatkach wie ZUS. Najstarszy mężczyzna ma 105 lat i mieszka w Elblągu, zaś najstarsza kobieta ma 108 lat i mieszka w Bartoszycach. Do grona stulatków dołączyła pani Marianna z Tomaryn, która przedwczoraj obchodziła setne urodziny. Od nas pani Marianno: dwieście lat.

Żyjemy dłużej
Trzeba jednak pamiętać, że te liczby, niestety, szybko potrafią się zmienić, bo czas do przodu gna. Jednak jak pokazują statystyki osób o sędziwym wieku będzie przybywać, bo żyjemy coraz dłużej. Dziś średnia długość życia kobiet w Polsce to 81,99 roku, a mężczyzn –74,65 roku, ale to jeszcze daleko do stu lat. Choć od 1960 do 2023 r. trwanie życia w Polsce wydłużyło się o 11,39 roku wśród mężczyzn oraz o 9,71 roku wśród kobiet. I coraz więcej z nas ma szansę doczekać tak pięknego jubileuszu jak setne urodziny.

Są też superstulatkowie
Obecnie uznawaną za najstarszą, żyjącą Polkę jest mieszkająca w Łodzi Jadwiga Żak-Stewart, która urodziła 15 lipca 1912 roku. A więc ma skończone 112 lat. Polska superstulatka (określenie to powstało w latach 70.) w latach 80. wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, ale mając sto lat, wróciła do ojczyzny. Jednak jej wiek nie został potwierdzony przez światową organizację naukową Gerontology Research Group z Los Angeles, która weryfikuje życiorysy stulatków i superstulatków.

Dotychczas najdłużej żyjącą Polką była Tekla Juniewicz, która mieszkała w Gliwicach. Kobieta zmarła w 2022 roku w wieku 116 lat i 70 dni. Tylko kilkanaście osób na świecie dotychczas żyło dłużej niż ona. W rankingu długowieczności liczą się nie tylko lata, ale i dni, bo czasami różnica jest zaledwie o włos, o kilka dni.
Trudno sobie wyobrazić tak długie życie, a co dopiero dożyć tak pięknego wieku, jak zmarła w sierpniu tego roku Hiszpanka Maria Branyas Morera, która uznawana była za najstarszą kobietę Odeszła we śnie w wieku 117 lat. W wieku 110 lat czytała jeszcze samodzielnie gazetę, w 2020 roku pokonała koronawirusa. Jak dożyc takiego wieku? Jej najmłodsza córka powiedziała, że matka cieszyła się długowiecznością z uwagi na dobre geny i nigdy nie była w szpitalu. Sama superstulatka twierdziła, że wierzy, iż jej długowieczność wynika z porządku, spokoju, dobrych relacji z rodziną i przyjaciółmi, kontaktu z naturą, stabilności emocjonalnej, braku zmartwień, żalu, pozytywnego nastawienia i trzymania się z dala od toksycznych ludzi. Po jej śmierci za najstarszą mieszkankę świata uznawana jest Tomiko Itooka z japońskiej Osaki, która liczy sobie 116 lat.

Żyła 122 lata
Jednak najdłużej żyjącym człowiekiem na świecie była Francuzka Jeanne Calment, która przeżyła 122 lata i 164 dni. Zmarła 4 sierpnia 1997 roku. Kobieta, gdy miała 85 lat, zaczęła uprawiać szermierkę, a do 100. urodzin jeździła na rowerze. Do 115. roku życia chodziła o własnych nogach. Od 21. urodzin do niemal 117. paliła papierosy, ale nie więcej niż dwa dziennie.
Jednak pojawiły się wątpliwości, co do historii Francuzki. Dwaj Rosjanie opublikowali wyniki badań, z których wynika, że osobą, która zmarła 4 sierpnia 1997 r., była w rzeczywistości Yvonne Calment, córka Jeanne Louis. Według nich po śmieci matki w 1934 roku córka zajęła jej miejsce, żeby nie płacić podatku spadkowego. Kobiety były do siebie bardzo podobne. Te rewelacje mogłyby tylko potwierdzić badania DNA, do czego do dziś nie doszło.

Premia dla stulatka
Jednak z pięknym jubileuszem stu lat przynajmniej w Polsce wiąże się też wymierna korzyść finansowa. Chodzi o świadczenie honorowe, niezależne od emerytury czy renty, które przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat. Jest wypłacane co miesiąc, ale w różnej wysokości, co można uznać za nierówne traktowanie stulatków. Otóż kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców była ustalana corocznie i obowiązywała od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dlatego stulatkowie dotychczas otrzymywali je w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły sto lat po 29 lutego 2024 r., świadczenie honorowe wynosi obecnie 6246,13 zł brutto. Ale będą duże zmiany, bo w ubiegły piątek Sejm przyjął ustawę o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia
Dziś świadczenia dla osób, które ukończyły 100 lat życia, są przyznawane przez prezesa ZUS w drodze wyjątku na mocy decyzji podjętej przez prezesa Rady Ministrów w 1972 r. Do końca 1992 r. prezes ZUS przyznawał też świadczenia rolnikom, którzy ukończyły 100 lat życia. Od dnia 1 stycznia 1993 r. świadczenie to przyznaje i wypłaca już prezes KRUS.

Teraz rządzący zrobili ukłon w stronę sędziwych ludzi i przyjęli ustawę, która reguluje kwestię premii dla stulatka. Za była większość posłów, jedynie przeciwko ustawie było tylko kilkunastu posłów, głównie z Konfederacji. Od 1 stycznia 2025 roku zgodnie z ustawą, która teraz trafiła do Senatu, świadczenie to nie będzie już powiązane z kwoty bazową. I będzie wynosić dla wszystkich stulatków 6246,13 zł brutto, co oznacza zarazem sporą podwyżkę dla części stulatków. Co istotne świadczenie honorowe będzie waloryzowane w marcu tak, jak emerytury i renty.
W latach 70. XX wieku dodatkowe pieniądze trafiały do zaledwie ok. 500 stulatków w kraju. Dziś ta liczba jest sześciokrotnie wyższa, choć jak się ocenia w Polsce jest ok. 5 tys. osób, które ukończyły 100 lat. Jednak niespełna 3 tys. z nich pobiera świadczenie honorowe. Otóż, gdy ktoś dostaje emeryturę z ZUS to świadczenie honorowe wypłacane jest z urzędu, jeśli nie to trzeba złożyć wniosek.

Tajemnica długowieczności
Gdzie więc tkwi tajemnica długiego życia, ale też zachowania jak najlepszej formy, bo to jest marzeniem wielu z nas.Tu nie ma jednej recepty. Na pewno duże znaczenie mają uwarunkowania genetyczne, ale też styl życia, sposób odżywiania i aktywność fizyczna. A jak się słucha rad stulatków, którzy oczywiście przy okazji ich jubileuszu pytani są o tajemnicę długowieczności, to ze wszystkich odpowiedzi przebija się jedno. To optymizm życiowy. Trzeba po prostu cieszyć się życiem. Stulatkowie radzą, żeby nie martwić się nadmiernie, zachować pogodę ducha. Wiele osób podnosi też sprawę odpowiedniego odżywiania oraz tego, żeby się nie przejadać. Słowem: wszystko z umiarem, a do tego jeszcze odrobina szczęścia, to nam też zaśpiewają „dwieście lat”.
Andrzej Mielnicki

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5