[ZDJĘCIA] Mistrzostwa Polski w strzelectwie laserowym osób niewidomych i słabowidzących

2024-06-06 07:28:57(ost. akt: 2024-06-06 07:34:14)

Autor zdjęcia: UG Iława

W dniach 24 - 27 maja 2024 r. w Ośrodku TVP - Sarnówek nad Jeziorakiem odbyły się Mistrzostwa Polski w strzelectwie laserowym osób niewidomych i słabowidzących. Udział wzięli reprezentanci aż 9 klubów z całej Polski.
Organizatorem imprezy był ZKF Olimp. Honorowy Patronat nad imprezą objęli: Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński oraz Burmistrz Miasta Iława Dawid Kopaczewski. Patronem medialnym było TVP3 Olsztyn, a koordynatorem zawodów Klaudia Żelazowska.

Sędziami byli Pan Janusz Licznerski oraz Arkadiusz Szewczyk, Dariusz Mendrzejewski obsługa techniczna: Dorota Kaczmarek

Zawody odbyły się dzięki dofinansowaniu z MSiT oraz PFRON. Zwycięzcy zawodów otrzymali pamiątkowe puchary wykonane prze firma Sport A-Z. Nagrody i upominki przekazali: Urząd Miasta Iława, Urząd Gminy Iława oraz Starostwo Powiatowe w Iławie.

Turniej rozpoczął się uroczystym otwarciem, którego dokonała Klaudia Żelazowska, członek Zarządu ZKF „Olimp” oraz prezes IKS „Morena”. Po uroczystym otwarciu odbyła się odprawa techniczna, na której sędziowie zapoznali zawodników z regulaminem rozgrywek. Następnie odczytano bloki startowe i przedstawiono harmonogram pobytu jak i zawodów.

Strzelcy z całego kraju rywalizowali w następujących konkurencjach: karabin, pistolet oraz dwubój, zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn. Rywalizacje odbywały się na nowoczesnych symulatorach z Polską mową. Dzięki zakupowi nowego sprzętu ze środków MSiT zakupionego przez ZKF Olimp przeprowadzenie zawodów było znacznie łatwiejsze niż w ubiegłych latach.

Symulator laserowego strzelectwa dźwiękowego, to zestaw tarczy i broni. Celowaniu do tarczy bezprzewodową bronią krótką lub długą towarzyszy dźwięk, a bardzo precyzyjna skala umożliwia oszacowanie trafienia z dokładnością do dziesiątych części punktu. Według regulaminu każdy zawodnik oddawał po 10 strzałów w każdej z 3 serii z możliwością max. do 3 strzałów próbnych przed każdą z nich. Ważną informacją jest czas, jaki ma zawodnik na oddanie pojedynczego strzału. Specyficzny dźwięk „przeładowania” oznacza start czasu na 30 sekund. Po 10 sekundach jest pojedynczy sygnał tzw. ”cyknięcie”, które podpowiada strzelającemu ile czasu mu pozostało.

Usytuowanie Ośrodka, w którym odbywały się zawody, było doskonały pretekstem do małej odskoczni i odstresowania się podczas czasu wolnego. Organizator zawodów Klaudia Żelazowska zawsze dba o dobry nastój i świetną zabawę to i tym razem nie mogło zabraknąć wspaniałych wolontariuszy - kapitanów.

Grzegorza Sikorskiego na jachcie Mar.Gre oraz Leonardy Pawłwowskiej i Jolanty Kopczyńskiej na jachcie „Mango”. Codziennie każdy mógł poczuć wiatr w żaglach i pokursować na pięknym Jezioraku. Nad bezpieczeństwem czuwali bosmani, którzy również udostępniali sprzęt typu kajak czy rower wodny. Pogoda jak najbardziej sprzyjała takim wyprawom. Pozostali uczestnicy, który odczuwali opory przed wodą, mogli delektować się pięknem i świeżym powietrzem w okolicznym lesie.

Podczas uroczystości zakończenia mistrzostw wspólnie odśpiewano hymn Polski.
Przybyli goście: Wicewójt Gminy Iława Andrzej Brach oraz Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski wręczali medale i nagrody. Padło wiele ciepłych słów i słowa wsparcia w przy organizacji kolejnych imprez.

Faworytami w zawodach często są zawodnicy IKS MORENA, i tym razem nie zawiedli.

Medale zdobyli między innymi Klaudia Żelazowska, Izabela Duda, Regina Szczypiorska, Jarosław Czapski, Andrzej Gorzka. Na podium królował kolor zielony, bowiem takie barwy ma Iławski klub Morena.


źródło: UG Iława
red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5