Neurochirurg w Iławie! Od czerwca w Przychodni przy Andersa 2c

2024-06-03 10:29:47(ost. akt: 2024-06-05 15:04:39)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: .

Specjalista neurochirurgii zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz dolegliwości w obrębie układu nerwowego i kręgosłupa.
Choroba zwyrodnieniowa dysku (dyskopatia) jest jedną z najczęstszych diagnoz u osób z bólem pleców. W dzisiejszych czasach problem związany z bólami kręgosłupa postępuje wraz z rozwojem cywilizacji

Lekarz Piotr Gadaj - specjalista neurochirurg, chirurg kręgosłupa
Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku z 2000r. W latach 2002-2005 pracował i pogłębiał swoją wiedzę w Klinice Neurochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Od 2006r. pracuje w Oddziale Neurochirurgii, Neurotraumatologii i Chirurgii Kręgosłupa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, współpracuje z Kliniką Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Członek Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Neurochirurgów oraz Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Odbył liczne szkolenia doskonalące, krajowe i zagraniczne cały czas podnosząc swoje kwalifikacje. Od ponad 20 lat szczególnie interesuje się zastosowaniem technik małoinwazyjnych w chirurgii i leczeniu bólu kręgosłupa oraz nowotworów mózgu i kręgosłupa (operacje z zastosowaniem implantów, blokady).

- Skąd pomysł, aby zacząć działalność w Iławie?
- Obecnie Chorzy z Iławy i okolic aby odbyć konsultację z neurochirurgiem są zmuszeni pojechać do Olsztyna lub Elbląga. Co wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami a przede wszystkim jest czasochłonne. Dostępność neurochirurga na miejscu będzie dla nich znacznym odciążeniem.

- Jak najprościej wytłumaczyć kto to jest neurochirurg?
- Na pytanie, kto to jest neurochirurg, można odpowiedzieć jednym zdaniem. Jest to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz dolegliwości w obrębie układu nerwowego i kręgosłupa. Wiele osób może mieć problem z rozróżnieniem, co leczy neurochirurg a co neurolog. Neurochirurg zajmuje się najczęściej przypadkami związanymi z przemieszczeniem się elementów układu nerwowego lub chorobami, które wymagają usunięcia czegoś z ciała. W swojej pracy wykorzystuje metody, które przyjmują najczęściej formę operacji lub krótkiego zabiegu. Do neurochirurga kierują się najczęściej osoby, w przypadku których leczenie farmakologiczne nie jest wystarczające i istnieją wskazania do wykonania precyzyjnego zabiegu chirurgicznego.

- Czyli z jakimi konkretnie chorobami zgłosić się do neurochirurga?
- Najważniejsze wskazania do wizyty u neurochirurga i chirurga kręgosłupa to:
Choroby mózgu
— guzy mózgu i nowotworowe zmiany w obrębie układu nerwowego ( oponiaki, glejaki, nerwiaki, przerzuty, ropnie )
— krwotoki wewnątrzczaszkowe ( samoistne i pourazowe )
— urazy czaszkowo-mózgowe ( złamania kości czaszki i podstawy czaszki, krwiaki nadtwardówkowe, podtwardówkowe, stłuczenia mózgu )
— wstrząśnienie mózgu
— nadciśnienie wewnątrzczaszkowe
— wodogłowie
— choroby naczyniowe mózgu i naczyniaki ( tętniaki, malformacje tętniczo-żylne, naczyniaki jamiste, przetoki oponowe )
Choroby kręgosłupa
— dyskopatia ( przepuklina jądra miażdżystego ) szyjna, lędźwiowa lub obejmująca odcinek piersiowo-lędźwiowy
— ostre, przewlekłe bóle kręgosłupa
— rwa kulszowa, udowa, udowo-kulszowa
— rwa barkowa /ramienno-barkowa
— choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa ( stenoza kanału kręgowego, spondyloza
— ześlizg /kręgozmyk
— skolioza zwyrodnieniowa
— urazy kręgosłupa i rdzenia kręgowego
— złamania osteoporotyczne trzonów kręgów
— naczyniaki kręgów
— guzy nowotworowe kręgosłupa ( pierwotne i przerzuty do kręgosłupa )
— przepukliny oponowo-rdzeniowe
Choroby obwodowego układu nerwowego
— zespół cieśni nadgarstka
— zespół rowka nerwu łokciowego
— guzy nerwów obwodowych ( najczęściej nerwiaki )

- Kiedy zgłosić się na konsultację neurochirurgiczną?
- Na konsultację do neurochirurga powinny wybrać się osoby, które mimo długotrwałego leczenia farmakologicznego i rehabilitacji, nie odczuwają poprawy swojego stanu zdrowia. Pacjenci cierpiący z powodu nawracających bóli kręgosłupa i karku mogącymi promieniować do kończyn górnych i dolnych, z rwą kulszową, rwą barkową, drętwienia i zaburzenia czucia kończyn, niedowład/osłabienie kończyny, zawroty i ból głowy czy zaburzeń widzenia. Są to objawy, które mogą wskazywać na problemy z układem nerwowym. Wizyta u neurochirurga powinna rozjaśnić wiele wątpliwości. Specjalista zleci odpowiednie badania i przeprowadzi wywiad, który pozwoli wskazać potencjalne źródła problemów ze zdrowiem i ukierunkować leczenie.

- Jak należy przygotować się do wizyty?
- Chory powinien przynieść przeszłą dokumentację medyczną czyli karty informacyjne z pobytu w szpitalu, wyniki badań radiologicznych wraz z płytą CD ( MRI, TK, RTG głowy lub kręgosłupa ), wyniki badania przewodnictwa nerwowego w przypadku chorób nerwów obwodowych. Ww. dokumentacja pozwoli na ustalenie właściwej diagnozy i kwalifikację do odpowiedniego leczenia ( operacja, leczenie zachowawcze, blokada )

- Jaka jest odpłatność i czas oczekiwania na wizytę?
- Konsultacja neurochirurgiczna jest odpłatna, a jej koszt wynosi 300 zł. Poza konsultacją dostępne są również dodatkowe usługi : recepty refundowane z NFZ, skierowania do szpitala i innych placówek medycznych, zaświadczenia o stanie zdrowia. Obecnie czas oczekiwania na wizytę wynosi około 1 miesiąca.

- Czy jest Pan jedynym specjalistą, który przyjmuje w Przychodni na Andersa 2c?
- Oczywiście, że nie. Pacjenci mają możliwość konsultacji ze specjalistami:
— Reumatologii – koszt wizyty 200 zł. Lek. Anna Bazela Ostromecka, dr n. med. Agnieszka Bielewicz-Zielińska
— Dermatologii i wenerologii oraz dermatologii dziecięcej – koszt wizyty 220 zł. Lek. Agnieszka Koperkiewicz
— Otolaryngologii – koszt wizyty 200 zł. Lek. Arkadiusz Patyk

Zachęcam do umawiania się na wizyty i korzystania z informacji telefonicznej pod numerem 608 20 20 21. Panie recepcjonistki zawsze z chęcią odpowiedzą na wszelkie pytania.

- Przypomnijmy, gdzie znajduje się przychodnia?
- Przy ul. Andersa 2c naprzeciwko Szpitala. Zapraszamy.2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5