Skusiły go kryptowaluty, stracił sporo pieniędzy

2024-02-22 08:38:23(ost. akt: 2024-02-22 08:41:58)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Są kreatywni i bezwzględni. Mowa o oszustach posługujących się metodami socjotechniki. Ich sposoby ciągle ewoluują, a ofiarami manipulacji padają zarówno seniorzy, jak i młode osoby. Pomimo powtarzanych jak mantra informacji, że jeżeli ktoś obiecuje Ci pieniądze za nic, wygenerowałeś wirtualny zarobek pomimo, że nie wykonywałeś żadnej pracy lub operacji na rynku kryptowalut może to być oszustwo. Nadal zdarzają się osoby, które z chęci zysku zapominają o ostrzeżeniach.
Oszuści w swoich działaniach używają różnych socjotechnik manipulacji ofiarą np. wykorzystując presję czasu, zysku lub inne.

Najczęściej pokrzywdzeni po czasie, sami nie wiedzą jak doszło do oszustwa, co ich skłoniło do wykonywania określonych działań. Otrzymując taką propozycję należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytania? Jak można coś wygrać, nie grając w żadną z gier lub otrzymać zarobek, za coś czego się nie robiło. Pamiętaj w realnym świecie takie rzeczy się nie zdarzają! Powinno nas też zastanowić dlaczego ja i skąd dana osoba miała nasz numer i dlaczego do nas dzwoni.

Tak jak stało się to w przypadku jednego z mieszkańców powiatu, który postanowił zainwestować pieniądze. Mężczyzna skontaktował się z analitykiem firmy inwestycyjnej, gdyż interesowały go inwestycje w kryptowaluty. Oszust polecił pokrzywdzonemu zainstalować program AnyDysk po czym przelał pieniądze z konta pokrzywdzonego w kwocie 3000 zł na zagraniczne konta bankowe po czym kontakt się z nim "urwał". Kiedy mieszkaniec powiatu zorientował się, że został oszukany o wszystkim poinformował policjantów.

Mężczyzna w ten sposób stracił 3000 zł.

Co robić, by nie paść ofiarą oszusta?
>>> przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda działania oszustów;
pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego, danych logowania oraz kodów jednorazowych;
>>> jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu Any Desk, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania;
>>> jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.

Pamiętajmy!
Nie dajmy się skusić pozornie atrakcyjnym ofertom szybkiego zysku. Podejmując decyzje finansowe zachowajmy zdrowy rozsądek i dużą ostrożność. Przed jej podjęciem dokładnie zweryfikujmy wiarygodność i rzetelność podmiotu, z którym zamierzamy współpracować. Zanim w ogóle zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności.

źródło: KPP Iława
red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5