Ujawniono niewybuchy z czasów II Wojny Światowej w Iławie

2024-02-09 07:13:09(ost. akt: 2024-02-09 07:13:50)

Autor zdjęcia: KPP

Policjanci przypominają, że pomimo upływu lat nadal odnajdywane są na polach, w ogrodach, czy w lasach niewybuchy, które mogą być groźne. Tak było w Iławie, gdzie znalezione zostały pociski artyleryjskie. W takiej sytuacji zachowajmy ostrożność i zaalarmujmy odpowiednie służby.
We wtorek (6.02.2024 r.), funkcjonariusz Straży Leśnej poinformował oficera dyżurnego, że w kompleksie leśnym w Iławie ujawnił dwa przedmioty wyglądem przypominające niewybuchy. Na miejsce została skierowany policjant z grupy minersko – pirotechnicznej, który potwierdził, że to niewybuchy i mogą pochodzić z okresu II wojny światowej. Okazało się, że były to 2 pociski artyleryjskie kal. 100 mm i 5 odlamków od pocisków z widocznym materiałem wybuchowym.

Takimi przedmiotami zajmują się zawsze wojskowi saperzy, którzy zostali wezwani na miejsce. Znalezisko zostało zabezpieczone i przewiezione na poligon w celu zneutralizowania.
Policjanci apelują, aby za każdym razem, gdy natkniemy się na taki przedmiot jak najszybciej alarmować odpowiednie służby, a jeżeli mamy taką możliwość to miejsce, w którym został znaleziony niewybuch oznaczyć. Pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, a także nie przenosić ich w inne miejsca. Kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy.

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału należy powiadomić służby dzwonić pod nr alarmowy 112.

Każda osoba przekazująca zgłoszenie powinna podać dyspozytorowi:
· opis przedmiotu (długość, średnica);
· dokładne miejsce i czas wykrycia;
· dane osoby, która wykryła niewybuch i może wskazać dokładne miejsce jego położenia.
Policję należy powiadomić również o każdym wypadku powstałym w skutek działania tych przedmiotów.

źródło: KPP Iława
red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5