[ZDJĘCIA] Poznaliśmy laureatów tegorocznego konkursu Bratnia Dłoń

2024-01-13 15:16:13(ost. akt: 2024-01-13 15:26:55)

Autor zdjęcia: UM Iława

W listopadzie ubiegłego roku Burmistrz Miasta Iławy zapraszał do składania wniosków o przyznanie Nagrody Burmistrza "Bratnia Dłoń" oraz Złotej Statuetki Bratnia Dłoń za całokształt działań na rzecz drugiego człowieka. Dziś poznaliśmy sylwetki laureatów, którzy otrzymali nagrody oraz ogromne podziękowania ze sceny Kinoteatru z rąk burmistrza Dawida Kopaczewskiego oraz zastępczyni Doroty Kamińskiej, a także Moniki Kowalskiej-Kastrau przed licznie zgromadzoną publicznością.
Konkurs Bratnia Dłoń od lat dedykujemy tym, którzy angażują się na co dzień w pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Okazanie bezinteresownego wsparcia to w dzisiejszych czasach prawdziwy skarb. Osoby, które poświęcają swój czas i energię drugiemu człowiekowi przyczyniają się do zwiększania aktywności i poprawy komfortu życia osób potrzebujących, a także ich bliskich. A ponieważ takie postawy zasługują na najwyższy szacunek i mogą być inspiracją dla innych, bez wątpienia zasługują na publiczne podziękowania. Wyjątkowe działania zasługują bowiem na szczególny rodzaj nagrody i głośne oklaski. Wręczane podczas Gali statuetki i wyróżnienia to zaledwie symboliczne podziękowania dla każdej z tych osób. — mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.


Zgłoszone na przełomie listopada i grudnia przez mieszkańców i organizacje z Iławy propozycje kandydatur wraz z uzasadnieniem zostały przeanalizowane przez Zespół Konsultacyjny ds. Osób Niepełnosprawnych i na ich podstawie utworzono grono tegorocznych laureatów.

W czyje ręce trafiły wręczanie dziś przez Burmistrza Dawida Kopaczewskiego statuetki i wyróżnienia? Poznajcie ich sylwetki.

Złotą Statuetkę za całokształt działań otrzymała Pani Urszula Ziemińska.
Wieloletni działacz w Uniwersytecie III Wieku, wolontariacko wspierająca również osoby z niepełnosprawnością poprzez organizację spotkań literackich oraz wydarzeń kulturalnych. Od 2019 roku reprezentuje Miejską Radę Seniora. Jest wyjątkowym, skromnym człowiekiem. Jak mówi: ,,Wolę zrobić coś dla kogoś, nie dla siebie”
Nagrodę Burmistrza za działalność rzecz osób potrzebujących wsparcia otrzymał Proboszcz Parafii Grekokatolickiej w Iławie ksiądz Jarosław Gościński. Ksiądz Jarosław Gościński od kilu lat wspiera osoby potrzebujące pomocy w związku z trwającą wojną na Ukrainie. Przez ten czas zakupił, zorganizował remont oraz wyposażył w sprzęt medyczny 8 karetek pogotowia oraz 3 busy, które pomagają ratować życie ludzkie na Ukrainie. Wielokrotnie jako kierowca wolontariusz jeździł na tereny objęte wojną, aby wspierać najbardziej potrzebujące osoby.

Specjalne podziękowania trafiły także na ręce przedstawicieli organizacji działających na terenie miasta.

Nagrodę Burmistrza za działalność na rzecz osób potrzebujących wsparcia, w tym niepełnosprawnych otrzymało Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe pod przewodnictwem Prezesa Sławomira Michalaka. Iławskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wspiera osoby potrzebujące pomocy szczególnie na wodach jeziora Jeziorak. Osoby zaangażowane w działalność WOPR pracują wolontariacko ratując ludzkie zdrowie i życie. Współpracują także z innymi służbami ratowniczymi zapewniając bezpieczeństwo na obszarach wodnych.

Nagrodę za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami otrzymał Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Iławie pod przewodnictwem Komendanta Piotra Jakimowicza. Hufiec wspiera działania na rzecz osób starszych oraz z niepełnosprawnością poprzez pomoc w zbiórkach charytatywnych, zbiórkach żywności czy akcjach ,,Ocalić od zapomnienia” jak również wspiera miasto w organizacji uroczystości państwowych.

Specjalne podziękowania trafiły także do pani Grażyny Kemskiej, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej za zaangażowanie w akcje pomocowe prowadzone w ramach działalności ośrodka.

W tym roku mieliśmy także wyjątkowe wyróżnienia dla osób, które szczególnie zaangażowały się w organizację akcji na terenie miasta pn. "Paczka dla Seniora” organizując zbiórki produktów w okresie świątecznym dla osób starszych, samotnych i potrzebujących wsparcia. Paczka dla Seniora to najlepsza okazja do tego, aby obdarować starsze, często schorowane i samotne osoby. Oto wyróżnieni za udział w akcji: Aneta Brymerska, 
Agata Wacławska, 
Robert Połeć, 
Katarzyna Lewandowska, Radek Kamrowski.

Ogrom dobra wniosła także „Wigilia dla potrzebujących 2023”, która odbyła się na placu przed kościołem p.w. Przemienienia Pańskiego - "czerwony" kościół 23 grudnia tego roku. Jej organizatorami byli  proboszcz parafii  o. Andrzej Albiniak OMI, iławianie Kamila i Janusz Bednarscy, Krzysztof Ruczyński i Waldemar Oscheja wraz z całym sztabem ludzi dobrej woli, wolontariuszy i strażaków ochotników. Wigilia dla potrzebujących, otwarta dla każdej zainteresowanej osoby, odbyła się w ramach oddolnej inicjatywy iławian po raz pierwszy.  Osoby te także otrzymały wyróżnienia z rąk burmistrza Dawida Kopaczewskiego.

Wydarzenie poprowadził Dominik Jaskulski, a o oprawę muzyczną gali zadbali: 
Orkiestra Dęta "Amodii" z Iławy, uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie, chór Uniwersytetu III Wieku, a także grupa literacka "Żywe Słowo".

Wszystkim Bohaterom dzisiejszej gali serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wysyłane w świat dobro! Niech będzie widoczne, niesie nadzieję, gdy jej brakuje i przywraca wiarę w drugiego człowieka.

źródło: UM Iława
red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5