Grunwald: warto zobaczyć

2010-06-09 15:44:54(ost. akt: 2010-09-10 14:06:52)
Z gminą Grunwald jest pewien problem. Swoja siedzibę ma bowiem we wsi Gierzwałd, notorycznie mylonej z warmińskim Gietrzwałdem. W każdym razie wiadoma rzecz: trzeba zobaczyć pole bitwy pod Grunwaldem. To ikona atrakcji turystycznych Warmii i Mazur.
Szczególnie wycieczek szkolnych, które na polach kolejno zwiedzają: budki z pamiątkami, kamienie z pomnika grunwaldzkiego z Krakowa zniszczonego przez hitlerowców, współczesny pomnik grunwaldzki, muzeum bitwy grunwaldzkiej (bandery, makiety i wykopaliska), kamień pamiątkowy gdzie poległ Ulryk von Jungingen i ruiny kaplicy postawionej najprawdopodobniej w miejscu, gdzie było epicentrum bitwy. Atrakcyjność takiej wycieczki zależy od daru gawędziarskiego przewodnika lub naszej wyobraźni.

Co roku na polu grunwaldzkim odbywa się inscenizacja bitwy z udziałem blisko 1500 rycerzy z Polski, Europy a nawet świata! Widowisko imponujące! Średnio 70 tysięcy. Marna dodatkowa atrakcja to targowisko z dobrami wszelakimi przy parkingu. O wiele ciekawszy obóz rycerski i tamtejsze kramy z pamiątkami związanymi ze średniowieczem. To trzeba koniecznie zobaczyć!

Ja jednak polecam odwiedziny na polu grunwaldzkim w słoneczny dzień przed siódmą rano. Raz tak zrobiłem, byłem absolutnie sam. Wyobraźmy sobie kilkanaście tysięcy rycerzy, mrowie piechoty szykujące się do bitwy. Co czuli ci ludzie, jak mocny był ich strach? Nie wiem czemu, ale wtedy w środku lata, przy wschodzącym słońcu panowała tam kompletna cisza. Zupełnie inaczej wtedy patrzy się na zniszczony pomnik, na kamień wielkiego mistrza i ruiny kaplicy. Czemu? Każde tak nasycone historią miejsce ma swoją nieuchwytną magię, którą odnajdziemy w ciszy.

Stolicą gminy Grunwald jest wieś Gierzwałd (niem. Geyerswalde). Pomniki przyrody i rezerwaty: Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich, Czarci Jar z dopływami rzeki Drwęcy. Hodowle pstrąga w Ośrodku Zarybieniowym w Czarcim Jarze oraz w Rychnowskiej Woli.
seb

Warto zobaczyć na terenie gminy Gierzwałd (oprócz pola bitwy oczywiście)
Dylewo: XIV-wieczny kościół, przebudowany w 1842 roku
Gierzwałd:kościół metodystów z 1783 roku
Kiersztanowo: kościół z XIX w.
Mielno: kościół z 1864 roku, zabytkowy park dworski założony i ukształtowany w swojej obecnej formie w II poł. XIX wieku
Pacółtowo:pałac z XVIII w, przebudowany w 1913 roku.
Rychnowo: drewniany kościółek z 1713 roku, park i pałac klasztorny
Stębark: kościół z XVII w., przebudowany w 1909 roku, w środku barkowy ołtarz z 1681 r.

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach:
Dąbrówno
Kozłowo
Olsztynek
Ostróda
.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5