W jaki sposób samorządy wspierają uchodźców z Ukrainy? Rozmawiamy z Jackiem Kostką

2022-04-28 11:00:00(ost. akt: 2022-05-01 09:19:48)
Urząd Miasta w Górowie Iławeckim aktywnie wspiera uchodźców z Ukrainy

Urząd Miasta w Górowie Iławeckim aktywnie wspiera uchodźców z Ukrainy

Autor zdjęcia: arch. Urzędu Miasta w Górowie Iławeckim

Od dnia, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę, czyli 24.02.2022 granicę polsko-ukraińską przekroczyły już 3 miliony uchodźców z Ukrainy. W pomoc zarówno uchodźcom, jak i tym, którzy pozostali na Ukrainie zaangażowali się mieszkańcy wielu miast oraz samorządy.
O to, w jaki sposób samorząd Górowa Iławeckiego pomaga Ukraińcom zapytaliśmy burmistrza Jacka Kostkę.

— Na terenie Górowa Iławeckiego przebywa wielu uchodźców z Ukrainy. W jaki sposób samorząd udziela im pomocy?
— Najważniejszym zadaniem jest koordynacja. Pobyt uchodźców na terenie miasta to wiele wyzwań, zarówno logistycznych, jak i administracyjnych. Zaczęliśmy od spotkania wszystkich instytucji w ramach szybkiego posiedzenia sztabu kryzysowego. Służby mundurowe, społeczne, administracja, szkoły, przedszkole miejskie itp. Ustalone zostały zasady komunikacji, wymiany informacji, współpracy i wyznaczony został koordynator na poziomie miasta. Wyznaczone zostały osoby ukraińskojęzyczne do pomocy w składaniu dokumentach w Urzędzie Miasta czy Ośrodku Pomocy Społecznej. Każda grupa przybywająca do nas była objęta pomocą – zapewniliśmy im środki niezbędne do funkcjonowania – od jedzenia po wyposażenie prywatnych kwater w łóżka, lodówki czy pralki.
Urząd Miasta w Górowie Iławeckim przekazał na Ukrainę samochód strażacki z wyposażeniem
Fot. arch. Urzędu Miasta w Górowie Iławeckim
Urząd Miasta w Górowie Iławeckim przekazał na Ukrainę samochód strażacki z wyposażeniem

Środki pochodziły z darowizn lub zbiórek, a czasem nawet z prywatnych środków naszych urzędników. Dystrybuujemy także pomoc finansową i rzeczową, która jest przekazywana przez naszych partnerów zagranicznych i krajowych. Każde mieszkanie przyjmujące uchodźców zostało odwiedzone przez naszych pracowników, którzy nie tylko dostarczają pomoc materialna, ale także na bieżąco monitorują potrzeby Ukraińców.

— Wśród uchodźców przeważają kobiety i dzieci. Jaką pomoc otrzymują najmłodsi?
— Wyjątkową rolę, jeśli chodzi o dzieci i młodzież z Ukrainy, odgrywa ZSzUJN. Dzieci szkolne w Górowie trafiły do Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania, a młodsze do naszego przedszkola. W mieście mamy także parafię Greckokatolicką, która zresztą również przyjęła uciekające przed wojną rodziny.
Urząd Miasta w Górowie Iławeckim zapewnił również pomoc rzeczową
Fot. arch. Urzędu Miasta w Górowie Iławeckim
Urząd Miasta w Górowie Iławeckim zapewnił również pomoc rzeczową

— Wiem, że miasto wsparło Ukrainę również w inny sposób.
—Jako wspólnota samorządowa wspieramy nasze miasto partnerskie w Ukrainie. Jako samorząd przekazaliśmy samochód strażacki wraz z wartym kilkadziesiąt tysięcy wyposażeniem ochronnym. A z środków prywatnych ofiarodawców zakupiliśmy i przekazaliśmy do tej pory dwa samochody terenowe.
dar

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5