Burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka ocenia szanse i zagrożenia 2022 roku

2022-01-24 13:00:00(ost. akt: 2022-01-25 07:58:16)
Jacek Kostka

Jacek Kostka

Autor zdjęcia: Arch. prywatne Jacek Kostka

Pytamy samorządowców o 2022 rok. Jakie dostrzegają szanse i zagrożenia? Rozmawiamy z burmistrzem Górowa Iławeckiego Jackiem Kostką.
— Rozpoczął się nowy, 2022 rok. Dostrzega pan w nim zagrożenia dla działalności samorządu?
— Mamy przed sobą kilka inwestycji, przede wszystkim drogowych, na które dostaliśmy dotacje. To z jednej strony szansa, bo mamy przyznane fundusze, to jednocześnie zagrożenie ze względu na rosnące ceny materiałów i usług.
Szansą są też trwające inwestycje. Trwa remont Szkoły Podstawowej przy ul. Szkolnej oraz kapitalny remont naszego Ośrodka Kultury. Zagrożeniem jest tu pojawiający się problem z siłą roboczą, czyli fachowcami. Rynek pracy jest niestabilny, fachowców jest coraz mniej, mają coraz większe wymagania i są mobilni w poszukiwaniu pracy. Jeśli z firm, które wykonują nasze zlecenia odejdą pracownicy, pojawi się problem. W przypadku dotacji unijnej obowiązują nas konkretne terminy, a wszystkie koszty przewyższające wartość zapisaną w umowę są kosztami własnymi samorządu. Niestety, prawdomównie w wyniku reformy podatkowej spadną też dochody gminy, choć liczę, że zostaną one uzupełnione.

— A jakie widzi pan szanse?
— W tym roku przystępujemy do dwóch dużych projektów, m.in. innymi remont budynku dawnego gimnazjum przy ul. Sikorskiego i naszego przedszkola. Remonty te wyceniamy na sporo ponad 10 mln złotych, które już prawie na pewno zdobędziemy w ramach Stowarzyszenia Cittaslow.

— Dziękuje za rozmowę.
dar

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5