Pamiątkowe tablice w Kamińsku upamiętniły obóz Stalag Ia

2022-01-20 15:00:00(ost. akt: 2022-01-22 10:33:26)
mjr Henryk Sucharski po kapitulacji Westerplatte

mjr Henryk Sucharski po kapitulacji Westerplatte

Autor zdjęcia: strona https://stablack.gorowoilaweckie.eu/

HISTORIA || Nazizm i komunizm odcisnęły swoje piętno na historii. Szczególne miejsce na mapie totalitaryzmu w woj. warmińsko-mazurskim ma Kamińsk, gdzie funkcjonował obóz Stalag Ia. Teraz możemy obejrzeć ekspozycję poświęconą pamięci jeńców.
We wtorek 18 stycznia po raz drugi w historii obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. Pod obeliskiem poświęconym pamięci ofiar obozu jenieckiego Stalag Ia w Kamińsku, zapłonęły znicze. Ekspozycja, która powstała w Kamińsku jest z pewnością miejscem wartym odwiedzenia. Tablice przybliżają historię obozu jenieckiego Stalag Ia w Kamińsku.

Jak czytamy na profilu społecznościowym Urzędu Gminy Górowo Iławeckie, ekspozycję tworzą 4 dwustronne monumentalne tablice wykonane z profili pokrytych skorodowaną stalą corten. Szerokie i grube ramy ustawione na betonowych fundamentach, stanowiące monolit okalają tablice, na których w sposób estetyczny w atrakcyjnej graficznie formie połączone zostały kolorowe zdjęcia obozu, życia obozowego oraz krótkie noty tekstowe w języku polskim i angielskim.

Fot. Urząd Gminy Górowo Iławeckie

Dla tych, którzy nie mają możliwości przyjazdu na miejsce, dostępna jest strona internetowa dokumentująca historię obozu jenieckiego Stalag Ia.

Fot. Urząd Gminy Górowo Iławeckie

— Wystawę plenerową planowaliśmy od wielu lat — mówi Krzysztof Baran, zastępca wójta gminy Górowo Iławeckie. — Już w 2009 r. z oddolnej inicjatywy wynikającej z potrzeby przywrócenia pamięci historycznej, w 70. rocznicę powstania obozu jenieckiego Stalag 1A odsłonięto pamiątkowy obelisk. W uroczystości uczestniczył minister obrony narodowej i ambasador Belgii, attache obrony Francji, attache obrony Anglii, attache obrony Republiki Włoskiej oraz podsekretarz stanu polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Kilkukrotnie wnioskowaliśmy też o środki zewnętrzne do różnych instytucji, takie dofinansowanie uzyskaliśmy w 2021 r., ze środków z budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach konkursu „Łączy nas turystyka”.
dar

Utworzony we wrześniu 1939 roku niemiecki obóz jeniecki Stalag IA Stablack był przeznaczony dla podoficerów i szeregowców wojsk lądowych. Zbudowano go w obecnych Stabławkach i Kamińsku w gminie Górowo Iławeckie. W obozie uwięziono m.in. mjr Henryka Sucharskiego oraz innych obrońców Westerplatte.

„W maju 1940 roku do stalagu zaczęli napływać Francuzi. W sumie przez baraki obozu przewinęło się około 80 000 jeńców francuskich, około 90 000 jeńców radzieckich, 23 000 belgijskich, 40 000 polskich, 7 000 brytyjskich, 12 000 jeńców włoskich.”

„Największe straty ponieśli więźniowie radzieccy. Wskutek chorób, epidemii i wycieńczenia zmarło ich kilkanaście tysięcy. Na terenie obozu życie straciło również około 500 Belgów, kilkuset jeńców polskich, włoskich i francuskich. Dokładne dane nie są możliwe do odtworzenia, z uwagi na ciągłą rotację więźniów.”

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5