Minister Zdrowia zdecydował! Urzędnicy mają pracować zdalnie

2022-01-19 14:40:00(ost. akt: 2022-02-11 00:45:18)

Autor zdjęcia: Ministerstwo Zdrowia

ZDROWIE || Minister zdrowia Adam Niedzielski zaleca pracę zdalną w urzędach państwowych. Jak zachowają się urzędy samorządowe z naszego powiatu?
Obserwujemy wzrost liczby zakażeń, a powiat bartoszycki przoduje w statystykach.
Podział na powiaty:
— bartoszycki 34
— braniewski 24
— działdowski 52
— elbląski 26
— ełcki 47
— giżycki 25
— iławski 72
— kętrzyński 50

Jak informuje Mirosława Tabaka, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bartoszycach w naszym powiecie potwierdzono trzy przypadki wariantu omikron. Liczba zakażeń gwałtownie wzrasta. Do 18 stycznia odnotowano 9 zgonów oraz 333 zakażenia, z czego od 10 do 18 stycznia stwierdzono 166 zakażeń. 19 stycznia odnotowano ponad 30 zakażeń.

Do wczoraj zmieniono tryb nauczania w dwunastu placówkach oświatowych, w tym 3 przedszkolach i 9 szkołach. Zakażenie wykryto u trzech nauczycieli i dziewięciorga dzieci. Wyłączone z normalnego funkcjonowania są poszczególne klasy, a nie całe placówki.

Na co mogą liczyć osoby zaszczepione?
Obowiązku kwarantanny nie stosuje się do osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19, która była poddana izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy od dnia wprowadzenia do systemu  pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku.
- pod warunkiem uzyskania przez tę osobę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po stwierdzeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u osoby prowadzącej z tą osobą wspólne gospodarstwo domowe lub z nią zamieszkującej.

Co to oznacza? W przypadku osób zaszczepionych, jeżeli kontakt z osobą zakażoną miał miejsce poza środowiskiem domowym, nie ma obowiązku kwarantanny. W przypadku, kiedy zakażenie dotyczy domownika, unikniemy kwarantanny po wykonaniu testu, pod warunkiem, że będzie on negatywny.

Jak będą pracować urzędy w powiecie bartoszyckim? Nie mamy odpowiedzi tylko z Urzędu Miasta w Bartoszycach.

— Pracujemy zgodnie z wytycznymi — mówi Zbigniew Nadolny, starosta bartoszycki. — Jeżeli ktoś może pracować z wykorzystaniem pracy zdalnej, wykorzystuje to możliwość. Jeżeli nie będzie nowych wytycznych związanych z zamknięciem, będziemy nadal pracować przestrzegając zasady DDM (dystans, dezynfekcja i maseczka).

— W naszym urzędzie — mówi Iwona Banch, sekretarz Gminy i Miasta w Bisztynku — mamy wprowadzoną pracę zdalną i pracownicy z niej korzystają. Ustaliliśmy, że dwa dni w tygodniu tam, gdzie jest to możliwe, odbywa się praca zdalna. Czekamy na ewentualne oficjalne zalecenia wojewody warmińsko-mazurskiego.

— Będziemy starali się ograniczać pracę zdalną — odpowiada Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego, — ponieważ większość naszych urzędników jest zaszczepiona. W Górowie Iławeckim jest bardzo wysoki poziom zaszczepień, dlatego będziemy zachowywali się adekwatnie do sytuacji. Do czasu, kiedy są to wyłącznie rekomendacje, nie przewidujemy pracy zdalnej.

— Przy obecnej skali zachorowań — mówi Bożena Olszewska – Świtaj, wójt gm. Górowo Iławeckie — wprowadzamy ograniczenia, aby nie przyczynić się do rozszerzenia liczby zakażeń. W przeszłości opracowaliśmy już procedury pracy zdalnej. Co drugi dzień połowa naszej załogi będzie pracowała na miejscu, a druga zdalnie tak, by te grupy nie stykały się z sobą. Uruchomiona zostanie również skrzynka podawcza i w bezpośrednim kontakcie z urzędnikiem, który będzie wychodził do petenta, będą załatwione wyłącznie sprawy obywatelskie.

— W Urzędzie Gminy Bartoszyce — informuje wójt Andrzej Dycha — jest bardzo wysoki poziom zaszczepienia pracowników. W związku z tym na razie nie planujemy przejścia na pracę zdalną. Oczywiście obowiązują zasady DDM: dezynfekcja, dystans i maseczka.

Obecnie żaden pracownik w Urzędzie Miejskim w Sępopolu nie pracuje w systemie zdalnym i taka forma pracy nie jest planowana. Monitorowana jest jednak liczba zachorowań w gminie i w przypadku ich znacznego wzrostu zostanie podjęta adekwatna decyzja.
dar

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tutejszy2 #3088642 21 sty 2022 16:12

    Gmina wiejska Górowo Iławeckie już od dwóch lat jest na "pracy zdalnej".

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5