W Dzietrzychowie i Kamińsku pamiętają o grobach

2021-10-29 09:30:00 (ost. akt: 2021-10-29 09:20:25)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa w Dzietrzychowie

1. listopada to Dzień Wszystkich Świętych, a 2. obchodzimy Zaduszki. Chociaż zmarli żyją w naszych sercach, dbamy również o ich groby. Jednak są i takie groby, których nie odwiedza nikt.
Część z nas na bieżąco odwiedza groby swoich bliskich. Inni robią to raz w roku właśnie przy okazji Świąt. Czasem umierają ostatnie osoby z rodziny i nie ma kto zadbać o groby. Dodatkowo migracja, ścieżki historii i wojny sprawiają, że czasem groby naszych bliskich są kilkaset, a nawet tysiące kilometrów od miejsca zamieszkania bliskich.

Na szczęście nie zamiera tradycja troski o groby nawet nieznanych osób. Młodzież z klasy VIII ze Szkoły Podstawowej w Dzietrzychowie uporządkowała cmentarz niemiecki w okolicach Majmławki. Uczniowie zadbali o wyczyszczenie nagrobków, zgrabienie liści i wyzbieranie śmieci. Po zakończonej pracy zapalono znicze.O groby zadbali też mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Kamińsku. Pensjonariusze uporządkowali i przystroili groby zmarłych mieszkańców domu. Postawili na nich kwiaty i zapalili znicze.

Fot. DPS w Kamińsku
Pamiętajmy o samotnych grobach.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5