Seniorzy są szczególnie narażeni na nadużycia. W Kandydach wiedzą, jak się bronić

2021-10-01 10:15:15(ost. akt: 2021-10-01 21:04:48)

Autor zdjęcia: KPP Bartoszyce

BEZPIECZEŃSTWO || Niestety, często to seniorzy są ofiarami przestępstw. Dlatego ważne jest, by dotrzeć do nich, osobiście uczulając na problem. Policjantka z bartoszyckiej komendy policji spotkała się z seniorami z Klubu Senior + w Kandytach.
W środę, (29.09.21r.), seniorzy z Klubu Senior + w Kandytach spotkali się z policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach. Policjantka rozmawiała z klubowiczami na wiele ważnych tematów dotyczących bezpieczeństwa osób starszych w różnych obszarach ich życia. Począwszy od bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania i Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa kończąc na profilaktyce różnego rodzaju oszustw.

Z racji tego, że seniorzy są grupą szczególnie narażoną na nadużycia przy zawieraniu różnego rodzaju umów podpisywanych podczas pokazów sprzętu, czy umów podpisywanych w domu, a dotyczących dostarczania mediów, czy usług telekomunikacyjnych, policjantka radziła jak uniknąć tego rodzaju kłopotów, a jeśli już takie będą, to jak sobie z nimi poradzić. Wyjaśniła też, że każdy ma prawo w ciągu 14 dni, bez żadnych konsekwencji odstąpić od tego rodzaju umowy. Funkcjonariuszka, przypomniała seniorom, że nadal zdarzają się przypadki oszustw „na wnuczka, czy „policjanta”. Wyjaśniła, że policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie proszą o wypłatę pieniędzy z banku i przekazanie ich funkcjonariuszom. Mówiła też, że zawsze trzeba być ostrożnym i nie mówić nikomu ile mamy pieniędzy w domu, czy na koncie bankowym. Policjantka przypominała seniorom o tym, że zanim zdecydują się komukolwiek oddać oszczędności swego życia, powinni dobrze to przemyśleć i nie podejmować decyzji pod presją czasu, bo pośpiech zawsze jest złym doradcą.

Nie zabrakło rozmów o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. To ważny obszar codziennego życia seniorów. Policjantka przypomniała uczestnikom spotkania o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Mówiła też o nowych przepisach dotyczących pieszych i ich pierwszeństwa na przejściach, podkreślając jednocześnie konieczność szczególnej ostrożności w tych miejscach. Policjantka wyjaśniła, że to pieszy w zderzeniu z autem jest zawsze na straconej pozycji, bo potrącenie przez auto jadące z prędkością 50 km/h w 90% kończy się tragicznie dla osoby potrąconej.
Zainteresowani przekazem seniorzy chętnie zadawali pytania, dzięki czemu można było porozmawiać o konkretnych sytuacjach z ich życia, wyjaśnić, doradzić i pomóc. Każdy uczestnik spotkania otrzymał opaskę odblaskową, która poprawi widoczność aktywnych seniorów w czasie jesiennych spacerów.

KPP Bartoszyce

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5