W gminie Górowo Iławeckie stawia się na ekologię i czyste powietrze

2021-09-21 13:00:00(ost. akt: 2021-09-30 11:07:02)
ŚRODOWISKO || W każdej gminie ważna jest dbałość o środowisko naturalne, a duży nacisk kładzie się na jakość powietrza i walkę ze smogiem. Ogólnopolski program „Czyste Powietrze” ułatwia zmianę starych kotłów na bardziej przyjazne dla środowiska.
Za pomocą programu „Czyste Powietrze” możemy wymienić stare kotły na piece spełniające dzisiejsze normy i przepisy prawa. W gminie Górowo Iławeckie jest to szczególnie ważne, ponieważ czyste powietrze jest jednym z walorów i bogactw gminy. Niestety tzw. „kopciuchów” jest w gminie nadal dużo. Samorząd Górowa Ił. stwarza warunki do ich wymiany w oparciu o własne uchwały oraz wspomniany program „Czyste powietrze”.

— Jakie warunki należy spełnić by otrzymać dofinansowanie w ramach programu?
— Pierwszym pytaniem — mówi Maria Duchnik z Urzędu Gminy w Górowie Iławeckim, — na które musi odpowiedzieć przyszły beneficjent jest to, czy budynek jest jedno czy wielorodzinny. Program "Czyste powietrze" dofinansowuje tylko wymianę kotłów w budynkach do dwóch lokali mieszkalnych.
Kolejnym ważnym aspektem programu Czyste Powietrze, jest to, że własność budynku musi być uregulowana, bo jedynie właściciel nieruchomości może złożyć wniosek o dofinansowanie.
Ważna jest też kwestia zarobków. Zależnie od ich wysokości, gospodarstwo domowe otrzymuje 30 bądź 60% dofinansowania. Granicą są zarobki na osobę: w gospodarstwach jednoosobowych próg do 2.189,04 zł, dla gospodarstw wieloosobowych do 1.563,60 zł), wtedy beneficjent może otrzymać dofinansowanie maksymalnie 60%. W przypadku podstawowego – 30% poziomu dofinansowania roczny dochód wnioskodawcy nie może przekraczać 100 tys. zł.

Czyste Powietrze
Fot. UG Górowo Iławeckie
Czyste Powietrze

— Jakie rodzaje pieców mogą otrzymać dofinansowanie?
— Wszystkie urządzenia oraz materiały muszą być fabrycznie nowe, dopuszczone do obrotu oraz w przypadku gdy wynika to z obowiązujących przepisów prawa - posiadać deklaracje zgodności urządzeń z przepisami z zakresu bezpieczeństwa produktu. Możemy uzyskać dofinansowanie np. na wymianę kotła na pompę ciepła, kocioł na pellet drzewny, kocioł gazowy pełna lista instalacji i wymagań dostępna jest na stronie WFOŚ i GW bądź w Punkcie Informacyjnym w gminie. Należy podkreślić, iż tylko do końca roku można jeszcze wymienić stary piec na kocioł na tzw. ekogroszek.

— Na co jeszcze można dostać dofinansowanie?
— Podstawą jest wymiana źródła ciepła, ponadto można otrzymać dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie budynku, czy instalację CO i CW.

— Jak to wygląda od strony formalnej?
— Trzeba zalogować się na stronie WFOŚiGWw Olsztynie, przez portal beneficjenta. Można to zrobić indywidualnie bądź w gminie w Punkcie Informacyjnym. Wypełniony elektronicznie wniosek składamy elektronicznie poprzez portal beneficjenta oraz w wersji papierowej w siedzibie Funduszu bądź gminy, która realizuje porozumienie z WFOŚiGW w sprawie programu CZYSTE POWIETRZE. Po otrzymaniu potwierdzenia o poprawności wniosku i podpisaniu umowy, można przystąpić do realizacji inwestycji. Każdy mieszkaniec musi zrealizować inwestycję na własny koszt, a następnie wystąpić z wnioskiem o płatność.

— Do kiedy można składać wnioski?
— W programie nie ma ograniczonego terminu naboru. Nabór jest otwarty do wyczerpania środków. Wszystkie szczegóły otrzymają państwo podczas kontaktu z Urzędem Gminy. Zapraszamy do kontaktu osobiście w UG Górowo Iławeckie (pok. nr 9), lub telefonicznie (tel. 89 761 10 77).

— Dziękuję za rozmowę.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5