Dzień Wyszywanki 2021

2021-05-22 08:59:45(ost. akt: 2021-05-22 09:07:19)

Autor zdjęcia: Bogdan Tchórz

Światowy Dzień Wyszywanki (ukraińskiej). Możemy dzisiaj o nim powiedzieć, cytując frazę z dzieła mistrza Barei, że jest już to taka nowa świecka tradycja.
Dzień Wyszywanki obchodzony jest każdego roku w trzeci czwartek maja. W tym roku jest to 20 dzień miesiąca. Święto obchodzone jest przez wszystkich Ukraińców, niezależnie od tego, czy mieszkają oni w ojczyźnie, czy na emigracji, już po raz piętnasty. Wyszywanka łączy.

Charakterystyczna, niezwykle barwna ukraińska wyszywanka jest szczególnym i unikalnym kodem nacji, który odzwierciedla unikalną tradycję narodową. Po raz pierwszy wyszywanka masowo uszanowana została 15 lat temu przez studentów uniwersytetu im. Jurija Fed’kowycza w Czerniowcach.

Z upływem lat owo spontaniczne, jednak osadzone na solidnym fundamencie święto nabrało wręcz światowego znaczenia, bowiem tradycyjną ukraińską wyszywankę przyodziewa coraz więcej Ukraińców niezależnie od tego, czy mieszkają w kraju, czy na emigracji. Wyszywane bluzki i koszule wkładają także nie-Ukraińcy – sympatycy ukraińskiej kultury i tradycji. A przecież wyszywanka to nie tylko świąteczne odzienie, to także i swego rodzaju talizman.

20 maja tego roku, zresztą podobnie było i w latach poprzednich, wyszywanki założyli nauczyciele i wychowawcy wraz ze swoimi podopiecznymi w ukraińskich szkołach w Górowie Iławeckim i Bartoszycach.

(bt)


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5