Zawieszona rekonstrukcja

2021-01-24 16:24:26(ost. akt: 2021-01-24 16:26:22)

Autor zdjęcia: BT

Od 2009 roku styczeń w naszej gminie należy do rekonstruktorów wojen napoleońskim, bowiem właśnie tutaj rozpoczynają oni całoroczny cykl rekonstrukcji o charakterze historycznym, edukacyjnym, a także i rekreacyjno-towarzyskim. Wszystko odbywa się w formie jak najbliższej do epoki, z zachowaniem szczegółów dotyczących zarówno ubiorów, indywidualnego wyposażenia, jak i warunków prowadzonej batalii.
W stanie obostrzeń związanych z pandemią wirusa Covid-19 rekonstrukcje, podobnie jak i inne działania w tym stylu, raczej zostały zawieszone i trzeba trochę zaczekać, aby zostały wznowione.

Te barwne widowiska plenerowe, organizowane przez pasjonatów w oparciu głównie o zasoby własne, niewątpliwie warte są uwagi, ponieważ ukazują ciekawą historię regionu jednocześnie w kontekście historii światowej.

Przypomnijmy: wojska Bonapartego starły się najpierw z Rosjanami w bitwie pod Dwórznem (Hoff) w dniu 6 lutego 1807 r.; dzień później spod Grądzika ruszyła szarża kawaleryjska, która stała się początkiem dwudniowej bitwy pod Pruską Iławką (Preussisch Eylau). To niezwykle krwawe starcie pozostało jednak nierozstrzygnięte.

Mając nadzieję na powrót do regionu wojsk rekonstrukcyjnych, w danym czasie możemy jedynie cofnąć się przeglądając galerię wcześniej publikowanych (i nie publikowanych zdjęć).

BT


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5