CUS zamiast GOPS, czyli kontrowersje

2020-12-12 07:20:00(ost. akt: 2020-12-12 07:21:57)

Autor zdjęcia: Urząd Gminy Górowo Iławeckie

SAMORZĄD || Radni gminy Górowo Iławeckie zdecydowali o utworzeniu Centrum Usług Społecznych. Nowa instytucja zastąpi GOPS. Uchwała przeszła stosunkiem głosów 8 do 7. Wojewoda otrzymał od przeciwników CUS petycję z wnioskiem o unieważnienie uchwały.
Duże emocje w gminie Górowo Iławeckie wywołała informacja o przekształceniu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych.

Również do naszej redakcji pisali i telefonowali zaniepokojeni mieszkańcy, którzy przede wszystkim kwestionowali potrzebę takiej zmiany. Najczęściej powtarzanym przez nich argumentem było: "po co zmieniać coś, co dobrze działa".

Niektórzy wskazywali też, że podstawowym celem przekształcenia jest chęć pozbycia się dotychczasowej kierownik GOPS Lucyny Mareckiej, gdyż "trzeba będzie teraz wyłonić dyrektora CUS".

Na stronach Urzędu Gminy w Górowie Iławeckim pojawiały się materiały wyjaśniające, jak napisano, "nieprawdziwe informacje". Z przytoczoną wcześniej argumentacją części mieszkańców zupełnie nie zgadza się też wójt gminy Bożena Olszewska-Świtaj.

— Pani Lucyna spełnia kryteria wymagane na stanowisku dyrektora CUS i może startować w konkursie. Przekształcenie GOPS w CUS nie zmieni nic w obsłudze mieszkańców do tej pory korzystających z pomocy społecznej. Wszelkie zasiłki nadal będą wypłacane w terminie, a dotychczasowi pracownicy GOPS stają się pracownikami CUS, co wyraźnie mówi uchwała rady gminy — wyjaśnia wójt Bożena Olszewska-Świtaj.

W gminie kolportowano też plotkę, że nowym dyrektorem centrum ma być Krzysztof Baran, obecny zastępca wójt.

— Dementuję tę plotkę. Nawet nie mogę startować w konkursie, bo nie spełniam kryteriów wymaganych na tym stanowisku — mówi Krzysztof Baran.

Jedną z osób krytycznie nastawionych do tworzenia CUS jest wspomniana Lucyna Marecka, kierownik GOPS w Górowie Iławeckim.

— Jestem zaniepokojona przede wszystkim niesłychanie szybkim trybem wprowadzania tej uchwały i błyskawicznym przekształcaniem GOPS w CUS. Obawiam się też o przyszłość pracowników GOPS — mówi Lucyna Marecka.

— Co prawda uchwała mówi, że "pracownicy GOPS stają się pracownikami CUS", ale nowy pracodawca będzie musiał zaproponować im warunki pracy i płacy. Co będzie, jeśli zaproponuje warunki mniej korzystne? Jeśli pracownik ich nie przyjmie, to automatycznie będzie na wypowiedzeniu i straci pracę. To jest sytuacja dramatyczna dla osób z dużym stażem, które w czasie epidemii nie będą mogły znaleźć nowego miejsca pracy. Stąd mój niepokój — wyjaśnia Marecka.

Dodaje, że według niej cała sprawa ma także drugie dno.

— W październiku tego roku nabyłam prawa emerytalne i tworzenie CUS jest wygodnym sposobem na pozbycie się mnie, a przez 30 lat tworzyłam najpierw Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, a potem GOPS w Górowie Iławeckim. Nie takiego podziękowania się spodziewałam. Nie widzę przy tym większego sensu tworzenia nowej jednostki, jaką jest CUS. Z uzasadnienia uchwały wynika, że chodzi o połączenie działań GOPS i tworzonego dopiero klubu Senior+ w Kandytach. Gdyby ów klub już istniał, być może byłby w tym sens, ale go jeszcze nie ma, więc dziś łączone są jedynie marzenia — kontynuuje Lucyna Marecka.

Największe zastrzeżenia ma ona jednak do terminów wprowadzania zmian w życie. CUS ma ruszyć już od 1 stycznia 2021 roku.

— Tymczasem uchwała nie została jeszcze opublikowana, a dopiero wtedy będzie można ogłosić konkurs na dyrektora nowej jednostki. Poza tym, jeśli nawet konkurs zostanie przeprowadzony bardzo szybko i dyrektor CUS zostanie wyłoniony, to nie będzie on w stanie natychmiast wdrożyć się we wszystkie aspekty związane z pomocą społeczną. Niesie to za sobą zagrożenie terminowości wypłat zasiłków — uważa Marecka.

— Jestem naprawdę zdziwiona tak nagłym pomysłem tworzenia w gminie nowej jednostki. To nie było konsultowane ani ze mną, ani z pracownikami GOPS, ani z mieszkańcami. Z dnia na dzień projekt uchwały wprowadzono do komisji rady i błyskawicznie go przegłosowano. Chcę tylko przypomnieć radnym głosującym za uchwałą (za jej przyjęciem opowiedziało się 8 radnych, przeciwko było 7 osób — red.), że to oni ponoszą pełną odpowiedzialność za jej przyjęcie i związane z tym zmiany, a wcale nie jestem przekonana, że wiedzieli, co dokładnie głosują — dodaje nasza rozmówczyni.

Co na to wszystko wójt gminy?

— Dziwię się, że pani Lucyna tak słabo zna prawo. Konkurs na dyrektora już został ogłoszony. Nie musimy z tym czekać do publikacji uchwały — odpowiada Bożena Olszewska-Świtaj.

Pomysł z przekształceniem GOPS w CUK uważa za dobre rozwiązanie.

— Epidemia pokazała, że mamy dużą liczbę osób, zwłaszcza seniorów, którzy są poza dotychczasowym systemem opieki społecznej. Systemem sformalizowanym i administracyjnym. Stworzenie CUS umożliwia wprowadzenie szerszych usług społecznych, wykraczające poza administracyjną sztampę. Taka była zresztą idea tworzenia centrum, idea projektu ustawy, którą wniósł prezydent RP — mówi wójt górowskiej gminy.

— Rozumiem obawy mieszkańców i pracowników. Są to naturale obawy przed zmianami. Nikt ich nie lubi, ale często są one konieczne. Dzięki CUS będziemy mogli aplikować i uzyskiwać znacznie większe pieniądze na szeroko pojętą pomoc społeczną, w tym takie obszary, których dziś GOPS nie był w stanie realizować. Wymienię choćby promocję i ochronę zdrowia, pobudzanie aktywności obywatelskiej, reintegrację zawodową i społeczną. Wkrótce zacznie działać Dzienny Klub Senior+ w Kandytach.

Dzięki powołaniu CUS nie będziemy już musieli tworzyć tam odrębnej księgowości i powoływać kierownika tej placówki. Obecnie jednostką gminną świadczącą usługi z zakresu pomocy społecznej jest GOPS. Po uruchomieniu placówki Senior+, jednostki o podobnym zakresie działania będą dwie. Zarówno Klub Senior+, jaki i GOPS będą realizować zadnia na postawie obowiązujących przepisów oraz nadanych statutów w zakresie szeroko pojętej pomocy społecznej oraz wsparcia rodziny. Będzie to powodowało podział czynności, wykonywanych częstokroć wobec tych samych mieszkańców, na różne jednostki, w których utrzymywane będą stosowne struktury. Klub Senior+ ma być więc włączony w struktury CUS.

Płonne są też obawy o stan zatrudnienia w CUS. Prawdopodobnie będziemy potrzebowali w nim więcej pracowników niż w GOPS. Poza tym z podjętej uchwały wynika, że każdy z pracowników w nowej strukturze musi mieć zapewnione zatrudnienie na zasadach dotyczących pracowników samorządowych.

Raz jeszcze powtórzę: dla dotychczasowych beneficjentów pomocy społecznej nie zmieni się nic. W początkowym okresie, aż do powołania klubu Senior+, zmieni się jedynie nazwa, z GOPS na CUS, a stopniowo do CUS włączać będziemy nowe podmioty.

Jak się dowiedzieliśmy, w gminie Górowo Iławeckie zbierano podpisy przeciwników CUS. Wraz z petycją trafiły do wojewody warmińsko-mazurskiego. Petycja zawiera wniosek o unieważnienie uchwały powołującej CUS.

Andrzej Grabowski

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wladek #3021055 | 5.184.*.* 15 gru 2020 22:00

  ta władza już dawno się skompromitowała, teraz trzymają się aby do emerytury a o zwykłych ludziach to już nikt nie pamięta... tylko zamki na piasku -uzdrowisko dla nie wiadomo kogo i czy gminy nie pociągnie na dno- i to w imię czego? własnych ambicji

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Post-prawda i Kłamstwa #3020465 | 10.10.*.* 14 gru 2020 18:36

  Chcę zauważyć, że Senior + istniał przy Gminnym DPS-ie w Kamińsku jednak w skutek kontroli, ktora stwierdziła rażące zaniedbania lokalowe został zamknięty i gmina musiala zwrócić ponad 100 tysięcy złotych dotacji to po pierwsze. Po drugie Premier RP w swoim rozporządzeniu ogłosił, że wszelkie kluby Senior funkcjonują tylko do końca 2020 r. i ze wzgledu na pandemię na dzień dzisjejszy nie przreiduje środków na ich funkcjonoeaniw w latach 2021 - 2025. Mało tego. Premier, rząd i Minister Zdrowia wzywa osoby w wieku 70 i 80 lat do pozostania w domach . Ciekawo mnie skąd gmina chce wziąć pieniądze na utrzymanie Senior +?!. Po trzecie. Bardzo mnie ciekawi na jakiej podstawie wójtowa rozpisala konkurs na dyrektora skoro Uchwała jeszcze nie weszła w życie gdyż nie zostala jeszcze opublikowana i na jakiej podstawie remontuje Świetlicę w Kandytach przygotowując ją pod Klub Senior + skoro na stronie BIP gminy nie jest opublikowane kto wygrał przetarg na jej remony ?! Pytań mozna mnożyć bez liku lecz zadam tylko jedno. Po co psuć cos co dobrze dziala od ponad 30 lat by utworzyć taką jednostkę administracyjną przed tworzeniem ktorej bronią sie inne samorzady w calej Polsce bo tylko jeden samorząd kolo Warszawy chce MOPS przekształcić w CUS jednak tam od opodjecia Uchwaly do wprowadzenia jej w życie wyznaczono ponad półroczny okres czasu. Gdyby doszło do realizacji tego wg. mnie i ludzi z ktorymi mam kontakt przeprowadzenie referendum moze być jedynym wyjściem by bronić ludzi korzystajacych z GOPS- u i kadrę, ktora zna ich problemy i w tych ciężkich czasach pozwala im przeżyć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Andrzej #3020442 | 91.196.*.* 14 gru 2020 18:10

  A czy ktokolwiek zadał sobie pytanie o powód takiej decyzji Pani Wójt? Prawdopodobnie jest drugie dno.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. Krzysiek #3020370 | 10.10.*.* 14 gru 2020 16:04

  Pani Marecka utworzyła GOPS który trwa już 30 lat. Mieszkańcy naszej gminy są zadowoleni pomocą ze strony kierownika GOPS i pracowników socjalnych .Nie traktują nas jak ludzie drugiego sortu , gdyby nie pandemia to byłby pokazany protest wielu mieszkańców naszej gminy. to co się dzieje to wniosek taki że powinno powstać referendum. Ludzie opamiętajcie się my nie jesteśmy wieśniakami którzy nic nie umieją i nie rozumieją . A Przeczesz to my narut wiejski wybraliśmy wójtową i radnych. Przyjdzie taki czas że będą ponowne wybory i zapukają do naszych drzwi i staną z nami twarzą w twarz i prosząc o głos nas wieśniaków drugiego sortu

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 5. Dramatycznie Zaniepokojona #3020233 | 10.10.*.* 14 gru 2020 12:21

  Działania wiekszości Radnych ( czytaj bezradnych) i Wójtowej wraz z zastepcą mogę skomentować tylko cytując słowa piosenki Wojciecha Młynarskiego : Na niskich czołach maluje im się straszny wysiłek. Bojedna myśl im chodzi po głowie, którą tak streszczę " Co by tu jeszcze spieprzyć , Panowie ? Co by tu jeszcze " Od siebie dodam tylko, że jak Wojewoda nie uchyli Uchwały to nam pozostanie tylko referendum .

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5