List czytelnika: Wyprosiłem komisję szacującą straty

2020-09-10 10:30:00 (ost. akt: 2020-09-10 11:27:46)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Do naszej redakcji przyszedł obszerny list zbulwersowanego mieszkańca Weskajm, który zdenerwowany chamstwem jednego z urzędników, który miał oszacować straty po kataklizmie jaki przeszedł nad tą wsią wyprosił go ze swej posesji.
W sobotę 5 września nad Weskajmami i Deksytami w gminie Górowo Iławeckie przeszła trąba powietrzna. Żywioł uszkodził budynki mieszkalne i gospodarcze.

W poniedziałek do tych miejscowości ruszyła komisja wyznaczona przez wójt gminy Górowo Iławeckie Bożenę Olszewską-Świtaj.

Oto list jaki dziś otrzymaliśmy od pana Krzysztofa Filsa z Weskajm.

"Pani wójt wysłała komisję do poszkodowanych w wichurze w Deksytach i Weskajmach. Do mnie przyszli około godziny 14:25. Zapytali się, co tu się stało? Opowiedziałem im wszystko co zostało uszkodzone, co zniszczone.

Urzędnik gminny (nazwisko znane redakcji) stwierdził, że u mnie nie ma żadnych szkód. Odpowiedziałem, że całą niedzielę, w poniedziałek w deszczu wszystko poprawiałem.

Odpowiedział mi "Trzeba było zostawić, mu przyjechaliśmy oszacować szkody i straty, a nie to, co zostało naprawione. I co mam wpisać, jedną dachówkę, przecież tu została się tylko konserwacja. Tu straż pożarna naprawiła wszystko." (...)

Straż pomogła usunąć część powalonych drzew na podwórku. Położyli też dachówki, za co bardzo im dziękuję. Niestety dach wymaga poprawy. Dachówki są poprzesuwane, niedokładnie położone, dachówki są każda inna, to co miałem to położyliśmy, aby zabezpieczyć dach przed dalszymi szkodami.

Urzędnik w międzyczasie poganiał resztę komisji. "Szybciej to już jest wpół do trzeciej". Tak się spieszył na obiad, jak wspomniał do "Róży Wiatrów" w Górowie Iławeckim.

Tak chamskiego zachowania się nie spodziewałem. Nie wiem za kogo uważa się ten urzędnik, ale był po prostu chamski. Według niego to nie są szkody.

Pobite, poprzesuwane dachówki przez wiatr, drzewa. Z dachu zerwane gąsiory,powyginane, urwane rynny.

Z budynku gospodarczego została się tylko jedna ściana. Zniszczone zabawki dzieci, trampolina, baseny, meble ogrodowe.

Aż się płakać chciało po takich słowach. Nie wytrzymałem i wyprosiłem ich. Nie takiej pomocy się spodziewałem.

Krzysztof Flis - Weskajmy"

List pana Krzysztofa przekazaliśmy wójt gminy Górowo Iławeckie Bożenie Olszewskiej-Świtaj.

- Pan Krzysztof już do mnie telefonował i poskarżył się na urzędnika. Mój pracownik pojedzie tam raz jeszcze. Panowie muszą się jakoś dogadać. Upomniałam urzędnika, a pana Krzysztofa przeprosiłam. Wyjaśniłam mu też wszystkie aspekty związane ze środkami pomocowymi po takich kataklizmach - powiedziała Bożena Olszewska-Świtaj.

Wójt przekazała nam, że część osób poszkodowanych "nie załapie" się na tę pomoc, bo przepisy z nią związane są jednoznaczne.

- Na przykład jeśli poszkodowani są właścicielami innego lokalu mieszkalnego niż ten, który został uszkodzony w wyniku anomalii pogodowych ta pomoc nie przysługuje. Pomoc nie jest też odszkodowaniem więc nie obejmuje wyrównania szkód w postaci uszkodzenia zabawek ogrodowych, czy drzew owocowych - mówi Bożena Olszewska-Świtaj.

Skontaktowaliśmy się telefonicznie z panem Krzysztofem Flisem.
- Dziękuję za zainteresowanie się sprawą i za interwencję. Mnie nie chodzi o żadne odszkodowanie, tylko o chamskie zachowanie tego urzędnika, które zaprezentował wobec mnie i moich rodziców. Pani wójt w rozmowie telefonicznej już mnie przeprosiła i wyjaśniła mi jak to jest z tą pomocą finansową - mówił Krzysztof Flis.

Fot. archiwum prywatne

Fot. archiwum prywatne

Fot. archiwum prywatne


Andrzej Grabowski


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Henryk #2971170 | 31.0.*.* 11 wrz 2020 20:59

  Przykra sprawa lecz w wiejskich gminach takie zachowanie Urzędników to prawie norma. Chamstwa nie brakuje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja bym sprawy nie przesądzał #2970489 | 103.208.*.* 10 wrz 2020 12:18

  Wśród urzędników, jak i wśród sportowców, księży, murarzy czy homoaktywistów znajdą się ludzie o charakterze / zachowaniu podłym, ważne aby stale przypominać, że to już nie PRL - to se ne vrati - ważne aby piętnować takie zachowania a nie będą one nagminne - w zasadzie już są marginesem. I tak jako społeczeństwo bardzo się ucywilizowaliśmy - o czym świadczy chociażby potężny spadek korupcji w ostatnim ćwierćwieczu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. I znów to Górowo! #2970438 | 188.146.*.* 10 wrz 2020 11:10

  ......

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. xxx #2970434 | 109.241.*.* 10 wrz 2020 11:02

   Juz Gmina ma pierwszego do zwolnienia. Niech idzie zbierać chrust w lesie bo zima idzie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5