Historyczne odkrycie na terenie Leśnictwa Kiwajny [ZDJĘCIA]

2020-06-16 11:52:02 (ost. akt: 2020-06-16 11:58:57)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Górowo Iławeckie

Miłośników lokalnej historii pewnie zainteresuje to, że na terenie Leśnictwa Kiwajny w gminie Górowo Iławeckie leśnicy odkryli pozostałości kompanii zajmującej się lokalizowaniem i naprowadzaniem na cel myśliwców niemieckich w czasie II wojny światowej.
Nadleśnictwo Górowo Iławeckie o swoim odkryciu poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych. Pokazało zdjęcia i szczegółowo opisało znalezisko.

Jak można przeczytać, odkryte pozostałości dotyczyły "kompanii zajmującej się lokalizowaniem i naprowadzaniem na cel myśliwców niemieckich w czasie II wojny światowej. Kompania nosiła kryptonim . Służyła do lokalizowania własnych myśliwców. Wrogie samoloty namierzane były przez stację radarową , która znajdowała się w pobliskiej wsi Tapilkajmy. Umożliwiało to naprowadzenie myśliwców na formacje samolotów alianckich. Na terenie nadleśnictwa udało się zlokalizować dwie podstawy wież radionamiernika i jedną podstawę radionamiernika ".

Odkrycie wzięło się z inwentaryzacji, jaką w ostatnim czasie przeprowadzili leśnicy.

— Poprosiłem leśniczych, żeby zinwentaryzowali wszystkie "dziwne" obiekty, jakie u siebie mają, a które wydają się być historyczne. Na swoim terenie mamy bowiem dawny poligon Stablack, którego otwarcia w 1934 roku dokonał osobiście Adolf Hitler. Rozciągał się on od Kamińska w stronę obecnej granicy państwa. Warto pamiętać, że w 1939 roku był na jego terenie duży obóz jeniecki. Trafili tam między innymi żołnierze Kampanii Wrześniowej oraz Westerplatczycy, z majorem Sucharskim i kapitanem Dąbrowskim. Na naszym terenie pozostało trochę infrastruktury z tego poligonu — opowiada Waldemar Ostrowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Górowo Iławeckie.

— Zebraliśmy dane i zaczęliśmy je analizować. Zinwentaryzowane zostały wieże obserwacyjne z poligonu, bunkry do obserwacji skuteczności ognia artyleryjskiego, ale znalazła się też dziwna podstawa, która nie pasowała nam do niczego. Mój kolega z Trójmiasta, Czarek Piotrowski, stwierdził, że jest to właśnie podstawa wieży kompanii "Korinthe". Ona tak się nazywa, bo Niemcy stacjom radionamierników nadawali nazwy związane z roślinami, a "Korinthe" to rodzynka koryncka. Stacje radarowe nazywano natomiast nazwami zwierząt.

Weszliśmy też w kontakt z regionalistą Tomaszem Sowińskim i wspólnie z nim odkryliśmy kolejne podstawy wieży. Znalezienie ich było zaskoczeniem. Do tej pory przypuszczano bowiem, że znajdują się one bardziej na północ, aczkolwiek na terenie Rosji też na pewno takie podstawy są — mówi nadleśniczy.

W rejonie podstaw wież znajduje się również budynek niewiadomego przeznaczenia (nazywany lokalnie "suszarnią"). W obiekcie tym przypuszczalnie znajdowało się centrum koordynacji i dowodzenia całego systemu.

— Budynek "suszarni" do niczego generalnie nie pasuje ze względu na swoją konstrukcję. Może jednak było to miejsce koordynacji całego systemu, a jego dziwna budowa wzięła się z tego, że była to przykrywka dla tego, co znajdowało się w środku. Często w ten sposób maskowano budynki. Bunkry na Trójkącie Lidzbarskim udają stodoły, a tak naprawdę są to schrony bojowe — wyjaśnia Waldemar Ostrowski.

Na terenie Nadleśnictwa Górowo Iławeckie jest wiele pozostałości po obiektach z czasów drugiej wojny światowej.

— Wynikami inwentaryzacji i naszą wiedzą na temat tych obiektów na pewno podzielimy się z mieszkańcami. W tej chwili pracujemy nad mapą Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego na terenie Nadleśnictwa Górowo Iławeckie. Ukaże się ona lada moment — mówi nadleśniczy Ostrowski.

kwk

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. regionalista #2978161 | 10.10.*.* 29 wrz 2020 17:00

  Nadleśnictwo odkryło, bo im to pokazano palcem...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Aqua #2936721 | 5.172.*.* 21 cze 2020 15:54

  Pogratulować takiego Nadleśniczego w tym nadleśnictwie. Może w końcu przełamie się wizerunek leśniczego który myśli tylko i wyłącznie o wycince drzew. Niestety jest jeszcze kilku takich co myślą tylko takimi kategoriami. Historia, przyroda to dla nich temat tabu którego lepiej nie dotykać, bo po co, bo na co, bo będą pytać. Powodzenia w dalszych poszukiwaniach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. atu #2934356 | 83.9.*.* 16 cze 2020 22:11

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. A fuj. Zajmować się hitlerowskimi obiektami.

 4. ? #2934149 | 107.167.*.* 16 cze 2020 12:42

  Nareszcie będzie mapka naszego terenu. Mam już mapę fortyfikacji Nadleśnictwa Orneta i czekałem na Nadleśnictwo Górowo Iławeckie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 5. Saper #2934136 | 5.173.*.* 16 cze 2020 12:07

  Zbadajcie górę w Pareżkach.Na szczycie jest pole kukurydzy ogrodzone pastuchem do 150cm.Żaden dzik nie umie skakać.Jeżeli coś tam jest to pod tym poletkiem.Jest w zupełnie irracjonalnym miejscu pośród traw.Ciekawych tematu odsyłam na fora eksploratorów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5