To już ćwierć wieku Konkursu Poezji Ukraińskiej. ZOBACZ ZDJĘCIA

2019-12-09 14:38:44(ost. akt: 2019-12-10 08:01:00)

Autor zdjęcia: BT

Ćwierć stuletnią tradycję ma już organizowany w Górowie Iławeckim nieprzerwanie od 1994 roku najpierw gminny, a obecnie powiatowy Konkurs Poezji Ukraińskiej. Tegoroczny odbył się w piątek 6 grudnia.
Wszystko zaczęło się dwadzieścia pięć lat temu od skromnego pomieszczenia miejscowej świetlicy Związku Ukraińców w Polsce, w której działacze postanowili przeprowadzić konkurs poezji, celem którego miała być popularyzacja słowa poetycznego i twórczości mistrzów dawnej i dzisiejszej poezji.

W pierwszym konkursie wzięły udział dzieci z terenu naszej gminy, wśród których byli także ósmoklasiści. Później, ze względu na reformą Handkego (wówczas minister oświaty), ich zabrakło. Na nowo pojawili się w tym roku.

Z biegiem lat organizatorom konkursu poezji swoje gościnne progi otworzył Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, gdzie warunki na jego przeprowadzenie są wręcz komfortowe. W tegorocznym konkursie wzięło udział ponad 90 dzieci. Prócz samego Górowa Iławeckiego dzieci przyjechały razem z nauczycielami i opiekunami z Bartoszyc i okolic, Kandyt i Toprzyn.

Przed komisją konkursową dzieci, prócz wierszy czołowych poetów ukraińskich piszących dla nich przygotowują też tłumaczone utwory polskich mistrzów słowa: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Marii Konopnickiej i innych.

Organizatorzy konkursu: Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, Szkoła Podstawowa nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach oraz górowskie koło ZUwP zadbali o dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestników, a także o poczęstunek i napoje.

Wicemarszałek naszego województwa Miron Sycz, obecny na sali konkursowej, podziękował wszystkim uczestnikom, a w szczególności nauczycielom, za wytrwałość i doskonalenie kunsztu recytatorskiego, co z pewnością da pozytywne płody w kolejnych latach nauki.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5