Kolejna wizyta uczniów z Achim w górowskiej szkole

2019-10-11 16:48:51(ost. akt: 2019-10-11 16:52:31)

Autor zdjęcia: Paweł Pieniak

Od 18 do 25 września, w ramach wymiany szkolnej, w Szkole Podstawowej w Górowie Iławeckim przebywała młodzież z Cato Bontjes van Beek-Gymnasium z Achim w Niemczech. Wspólnie z uczniami z Polski niemieccy goście uczestniczyli w zajęciach szkolnych, poznawali atrakcje turystyczne, kulturę, zwyczaje i sposoby spędzania wolnego czasu rodzin polskich. Tradycyjnie wymianę wsparła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z Warszawy.
Tym razem postanowiliśmy pokazać naszym gościom piękno Warmii i Mazur. Dlatego też spotkanie rozpoczęło się wczesnym rankiem 18 września w Olsztynie.

Po wspólnym śniadaniu uczestnicy wymiany poznawali zabytki Olsztyna – odwiedzili Stare Miasto, Katedrę i olsztyński zamek. Mieli też okazję odwiedzić Radio Olsztyn i poznać „od kuchni” pracę dziennikarzy.

Bardzo dużo emocji dostarczyła wspólna gra w kręgle oraz odwiedziny w gospodarstwie agroturystycznym, w którym można było spotkać piękne konie, zwierzęta domowe i leśne oraz wziąć udział w koncercie folklorystycznym. Po bardzo intensywnym dniu wszyscy chętnie udaliśmy się na nocleg do olsztyńskiego Kortowa.

Drugi dzień rozpoczął się śniadaniem a następnie wizytą w Parku Naukowo-Technologicznym, miejscu związanym z nowymi technologiami. Zapoznaliśmy się z działalnością Parku, sposobami zakładania i funkcjonowania firm. Bardzo ciekawa była wizyta w firmie farmaceutycznej, która specjalizuje się w produkcji probiotyków.

Później udaliśmy się do skansenu w Olsztynku, aby zobaczyć jak dawniej żyli i czym się zajmowali mieszkańcy Mazur. Mieliśmy też okazję zobaczyć, jak wytapia się i formuje szkło w manufakturze szkła. Dzień zakończyliśmy zakupami w Galerii Warmińskiej w Olsztynie, a następnie udaliśmy się w drogę do Górowa Iławeckiego.

Kolejny dzień, to spotkanie z dyrekcją szkoły oraz udział w kilku lekcjach. Po południu cała grupa uczestniczyła w grze miejskiej, podczas której goście z Niemiec poznawali nasze miasteczko, jego historię i lokalne legendy.

Nie sposób zapomnieć o wizycie w lidzbarskim zamku. Nasi goście każdego roku cenią sobie ten właśnie punkt programu, dlatego też następnego dnia udaliśmy się właśnie do Lidzbarka Warmińskiego. Rozpoczęliśmy od zwiedzania gotyckiego zamku, w którym mieszkał Mikołaj Kopernik. Później wszyscy relaksowali się w Termach Warmińskich. Po trzech godzinach wszyscy wracali do Górowa uśmiechnięci i pełni energii.

Niedziela – to tradycyjnie dzień spędzony z rodzinami. Każdy z uczestników wymiany wykorzystał go na swój sposób. Wielu było na wyjeździe w Malborku, inni w Olsztynie, jeszcze inni byli na wycieczce rowerowej po najbliższej okolicy.

W poniedziałek, 23 września, z rana młodzież uczestniczyła w lekcjach. Potem odbyło się spotkanie z Burmistrzem Miasta p. Jackiem Kostką, który serdecznie wszystkich przywitał i wyraził swoją radość z wizyty gości z Niemiec. Tym bardziej, że właśnie powrócił ze spotkania w Verden – miasta partnerskiego Górowa Iławeckiego. Po południu świetną zabawę zapewniły uczestnikom wymiany zmagania sportowe.

W przedostatnim dniu wymiany uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach artystycznych. Po dwóch godzinach pracy każdy mógł się pochwalić własnoręcznie wykonaną pracą – obrazem na szkle, rzeźbą z gliny lub pracą wykonaną techniką decoupage.

Po południu odbyło się spotkanie w grupach, podczas którego członkowie wymiany podsumowali wizytę oraz uzgodnili, co chcieliby robić w przyszłości. Efektem tego były kolaże tematyczne ze zdjęć, wykonanych podczas pobytu w Polsce.

Dzięki gościnności Pana Michała Drabińskiego i Jerzego Cichowlasa dzień zakończyliśmy w gospodarstwie rybackim. Piękna pogoda pozwoliła nam skorzystać z przygotowanych przez gospodarzy atrakcji. Mieliśmy też okazję poznać gatunki ryb, które są tam hodowane oraz skosztować świeżej ryby.

W środę, 25 września, rano goście udali się do Olsztyna, aby stąd ruszyć w drogę powrotną do Achim.

Wymiana to sposób na wzajemne poznanie się jej uczestników, okazja do spotkań i rozmów, ale też wspólnej nauki i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Niewątpliwie to też okazja do praktycznego porozumiewania się w języku niemieckim i angielskim.

Spotkanie nie odbyłoby się bez wsparcia finansowego Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy, dużego zaangażowania uczestników wymiany, nauczycieli oraz ogromnej pomocy ze strony rodziców uczniów, którzy potrafili wzorowo się zorganizować. Wszystkim należą się wielkie podziękowania
Kolejne spotkanie odbędzie się w maju 2020 r. w Achim. Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w kolejnych edycjach wymiany.
JDH

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: pieniakp

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5