Ekołomyja po raz jedenasty

2019-07-29 12:15:00(ost. akt: 2019-08-01 08:23:56)
Festiwal Kultury Ukraińskiej w Górowie Iławeckim

Festiwal Kultury Ukraińskiej w Górowie Iławeckim

Autor zdjęcia: Archiwum

GÓROWO IŁAWECKIE\\\ Już po raz jedenasty, w dniach 2 - 4 sierpnia, wszyscy chętni będą mogli bawić się, rywalizować, kosztować tradycyjnych dań podczas Festiwalu Kultury Ukraińskiej EKOŁOMYJA.
Festiwal rozpocznie się 3 sierpnia o g. 17 i będzie to dzień muzyczny.

- Najpierw wystąpią polskie i ukraińskie zespoły folklorystyczne a potem Karambula - polsko-ukraiński zespół z Poznania. Następnie znany i lubiany The Ukrainian Folk z Górowa Iławeckiego oraz gwiazda wieczoru, czyli Braty Hadiukiny z Kijowa - wylicza dyrektor festiwalu Olga Sycz.

- Wszystkie zespoły grają utwory folkowo-rockowe więc taki będzie klimat tego wieczoru - dodaje.

Olga Sycz zaprasza wszystkich na festiwal.

- To impreza otwarta, bezpłatna i bezpieczna. Organizując ją musimy spełnić rygorystyczne wymagania przewidziane dla imprezy masowej. Będzie więc bezpiecznie - jak co roku. Będzie miła, przyjazna atmosfera i jest to znakomita okazja do poznania lepiej folkloru i kultury ukraińskiej, kultury naszych sąsiadów i mniejszości ukraińskiej mieszkającej w Polsce - mówi Olga Sycz.

Podkreśla, że impreza od zawsze ma związek z ekologią i ochroną środowiska a poza koncertami odbywać się będzie mnóstwo rozgrywek sportowych i wydarzeń towarzyszących.

- W tym roku osoba, która dostarczy najwięcej elektrośmieci, które będziemy zbierać podczas festiwalu otrzyma cenny tablet. Każda osoba dostarczająca takie odpady otrzyma drzewko do posadzenia a same odpady trafią do wyspecjalizowanych puntów ich utylizacji - mówi Olga Sycz.

Pytamy jak zachęcić do udziału w Ekołomyji tych, którzy jeszcze na niej nie byli?

- Najlepsze rekomendacje dają nam ci, którzy w festiwalu uczestniczyli i warto ich zapytać. Mamy całą grupę osób mieszkających poza naszym województwem i poza naszym krajem, które raz przybyły na Ekołomyję a teraz przyjeżdżają co rok, biorąc sobie urlopy na tę okazję. Są to mieszkańcy Warszawy, Poznania, goście z Wielkiej Brytanii i nie są to rodziny o korzeniach ukraińskich - mówi Olga Sycz.

Zachęca też do wzięcia udziału w wydarzeniach towarzyszących jak wystawy, w tym wystawa dotycząca wojny rosyjsko-ukraińskiej trwającej już 5 lat, wystawa Nadleśnictwa Górowo Iławeckie, czy pokaz sprzętu Straży Granicznej.

- W tym roku rozszerzyliśmy też ofertę sportową. Blok sportowy to wręcz odrębna Sportowa Ekołomyja. Poza turniejami piłki nożnej i siatkówki oraz wbijania gwoździ, w tym roku będzie też turniej szachowy i tenisa stołowego - mówi Olga Sycz.

- Jak co roku będą stoiska z tradycyjnymi daniami i potrawami przygotowane przez koła gospodyń wiejskich - dodaje.

Zapewnia, że festiwal promuje nie tylko kulturę ukraińską.

- Mieszkamy w Polsce i także elementy polskiego folkloru i kultury są obecne podczas festiwalu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Szczegółowy program znajdziecie na plakatach poniżej.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5