Wielki Piątek w Kościołach Wschodnich

2018-04-07 08:31:40(ost. akt: 2018-04-07 20:50:16)

Autor zdjęcia: BT

W piątek, 6 kwietnia Kościoły Wschodnie, zgodnie z kalendarzem juliańskim, świętują Wielki Piątek. Tego dnia w cerkwiach nie jest sprawowana liturgia eucharystyczna.
Zwykle wczesnym popołudniem w świątyniach odbywają się procesje, nabożeństwa i adoracja Grobu Pańskiego. Symbolizuje go we wschodniej tradycji płaszczanica*, czyli wystawiany uroczyście na środku świątyni całun z ikoną przedstawiającą Chrystusa w grobie.

Płaszczanica leży na prestole (ołtarzu) ustawianym w nawie na symbolicznym grobie Jezusa, udekorowanym kwiatami i przykrytym właśnie płaszczenicą. a wierni oddają jej cześć, kłaniając się i całując ikonę. Większość wiernych okazując głęboki szacunek, do płaszczanicy podchodzi na kolanach.

W Kościołach Wschodnim nie ma praktyki umieszczania przy Grobie Pańskim elementów świeckich. Są tutaj jedynie świece i kwiaty.
Uroczystość w Górowie Iławeckim sprawował ks. dziekan mitrat Jan Łajkosz.


Bohdan Tchórz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5