W gminie było kiedyś dużo szkół

2016-09-02 20:53:39 (ost. akt: 2016-09-02 20:55:52)

Autor zdjęcia: BT

Początek roku szkolnego jest dniem na tyle szczególnym, że dziadkowie, odprowadzając wnuków po raz pierwszy do szkół, wspominają swoje szkolne lata i chętnie dzielą się refleksjami z każdym, kto potrafi ich słuchać.
Gmina Górowo Iławeckie jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, prócz samego miasta, miała jeszcze kilkanaście szkół wiejskich, w których nauczali głównie absolwenci Państwowego Liceum Pedagogicznego w Bartoszycach. Szkoły znajdowały się we wsiach: Dwórzno, Glądy, Janikowo, Pieszkowo, Zielenica, Wiewiórki, Woryny, Nowa Wieś, Toprzyny, Krasnołąka, Dęby, Kamińsk, Kandyty, Kiwajny, Sągnity.

Częste reformy systemu oświaty spowodowały, że przestały istnieć małe wiejskie szkoły, pojawiły się natomiast nowe (Kandyty, Kamińsk, Sągnity). Tak oto, w sposób niejako naturalny, dawne szkolne budynki zaczęły pełnić inne funkcje. Część z nich dzisiaj to budynki mieszkalne różnej jakości, w wielu z nich mieszczą się świetlice miejskie, niektóre podupadają.

W pierwszym dniu roboczym nowego roku szkolnego odwiedziliśmy wsie gminy Górowo Iławeckie odszukując dawne szkoły (zarówno te, zbudowane przed 1939 rokiem i te późniejsze). Rezultaty odwiedzin były skrajnie różne – od prób konfrontacji ze strony osób podających się za właścicieli parcelek, do miłych i ciekawych rozmów.

Na pewno w czasie krótkiej ekspedycji warto było zatrzymać się w Worynach, gdzie teren jest pięknie uporządkowany (sam budynek szkoły chyba już jest niewiele wart), centrum wsi uzupełnione ciekawymi artefaktami i podana jest informacja na tablicach ogłoszeniowych. Także wyjątkowo wygląda dawna szkoła w Kamińsku, gdzie mieści się obecnie Dom Pomocy Społecznej. Inne obiekty także warte są uwagi, niemniej odwiedzający może mieć mieszane uczucia, szczególnie w porównaniu z tym, o czym opowiadali starsi.

Bohdan Tchórz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ? #2063718 | 81.15.*.* 12 wrz 2016 16:19

  Jeśli ktoś jeszcze się nie zorientował, to w artykule wcale nie chodziło o wiejskie szkoły w naszej gminie tylko o "absolwentów Państwowego Liceum Pedagogicznego w Bartoszycach", a zwłaszcza o absolwentów "klas ukraińskich" tej Szkoły. Bo to właśnie Oni byli kadrą pedagogiczną naszych wiejskich szkółek. Osobiście znałem i znam dotychczas kilkunastu nauczycieli po tak zwanych "bartoszyckich Pedałach". O absolwentach tej szkoły mówiło się, że są "po pedałach" (od pedagogiki) a byli to w większości porządni nauczyciele - pasjonaci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz

 2. jaś #2060353 | 91.94.*.* 6 wrz 2016 23:55

  W gmi ie nawet nie rozgłoszono o dożynkaćh, a co dopiero o likwidacji szkół. Pieszkowo i Toprzyny.Są jeszcze w gminie porządni ludzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz

 3. ? #2058048 | 81.15.*.* 2 wrz 2016 21:51

  Panie Bohdanie, pisze Pan o "latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku", ale niektóre szkoły funkcjonowały w okrojonej formie do końca lat siedemdziesiątych. Były to szkoły w Dwórznie , Worynach, Wiewiórkach ... Były czteroletnie. Uczniowie z tych szkół trafiali do piątej klasy do Gminnej Szkoły Zbiorczej, w której Pan teraz pracuje. Jeśli chodzi o szkołę w Kamińsku, to po wojnie mieściła się w Paustrach (Półwiosku) a po wybudowaniu nowej szkoły została przeniesiona do Kamińska. I prośba do Pana na koniec: umieścił Pan zdjęcia, ale szkoda, że bez podpisów w jakich miejscowościach były wykonane. Proszę uzupełnić podpisy do zdjęć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (29) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5