Dzikowo Iławeckie; Zamkowa Góra

Górę Zamkową na stokach otacza ją bujny liściasty las. Razem tworzy to urokliwy zakątek przyrodniczy warty odwiedzenia

Górę Zamkową na stokach otacza ją bujny liściasty las. Razem tworzy to urokliwy zakątek przyrodniczy warty odwiedzenia

Autor zdjęcia: TM

Góra Zamkowa (215 m n.p.m.), położona ok. 2 km na północ od Dzikowa Iławeckiego, ok. 12 km od Górowa Iławeckiego. To najwyższy punkt Wzniesień Górowskich. Ciekawe i piękne miejsce, warto je odwiedzić podczas wiosennych wyjazdów w plener…
Tu na południowych stokach Góry Zamkowej bierze początek rzeka Wałsza, która płynąc w kierunku południowo-zachodnim tworzy poniżej Pieniężna Rezerwat przyrody Dolina Rzeki Wałszy.

U stóp Góry Zamkowej znajduje się ścieżka ekologiczna i wiata, gdzie można odpocząć po wspinaczce na szczyt góry. Z tablic poglądowych ustawionych na ścieżce można zapoznać się z problemami gospodarki leśnej i ochrony przyrody.

Kiedyś na szczycie góry stała wieża widokowa, można było z niej obserwować nawet pobliską Rosję, bo stąd do granicy z obwodem kaliningradzkim już tylko kilka kilometrów.

Na Górze Zamkowej prowadził obserwacje i pomiary astrometryczne Fryderyk Wilhelm Bessel (1784-1846). Profesor Uniwersytetu Królewieckiego i założyciel tamtejszego obserwatorium astronomicznego.

Górę Zamkową na stokach otacza bujny liściasty las. Razem tworzy to urokliwy zakątek przyrodniczy warty odwiedzenia.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5