Niezwykłe freski pewnej cerkwi

2016-07-30 08:36:15(ost. akt: 2016-07-30 10:43:18)

Autor zdjęcia: BT

W marcu minęła piąta rocznica śmierci biskupa Juliana Gbura, dawnego proboszcza greckokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim (gdzie pracował ponad dwadzieścia lat), a następnie ordynariusza diecezji stryjskiej (Ukraina) Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej.
Pamięć o władyce Gburze jest wciąż żywa. Pamiętają o nim nie tylko dawni parafianie i przyjaciele. Zapamiętali go także i na Ukrainie, dokąd został skierowany do służby duszpasterskiej przez Synod w 1994 roku.

Pracował tam do dnia swojej śmierci w 2011 r. Jego postać została uwieczniona na unikalnych freskach cerkwi pod wezwaniem św. Archanioła Michała we wsi Weryn (Верин) lwowskiego województwa. Trafić do niej można zbaczając nieco z drogi podróżując ze Lwowa do Stryja.

Freski wspomnianej cerkwi to odzwierciedlenie historii Ukrainy oraz jej dawne i współczesne postaci.

Możemy tutaj rozpoznać znanych twórców kultury, duchownych, wiernych, a między nimi metropolitę Szeptyckiego, Papieża Jana Pawła II i Benedykta XVI, zwierzchnika Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej Swiatosława oraz wiele innych znanych postaci. Wśród nich znajduje się także biskup Julian Gbur.

Bohdan TchórzCzytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5