Na nudę – „Postęp”

2016-07-13 15:39:25 (ost. akt: 2016-07-13 15:42:53)

Autor zdjęcia: BT

Niezmiennie, przez kilka minionych dekad, dużą popularnością w małych i większych miasteczkach, jako właściwie jedyne miejsce dostarczające mieszkańcom rozrywki z dostępem do światowego (co prawda mocno ocenzurowanego) repertuaru, cieszyły się lokalne kina.
W Górowie Iławeckim kino nosiło nazwę „Postęp”. Nie była ona zbyt oryginalna, bo taką samą miało wiele innych kin w kraju, lecz mało kogo to wtedy obchodziło. Ważne, że istniały. Górowskie kino oferowało codziennie dwa popołudniowe seanse, a w niedzielę dodatkowo „poranki” dla dzieci.

Repertuar kina był taki, jaki dostarczał dystrybutor, czyli Centrala Dystrybucji Filmów – jedyny polski dystrybutor kinowy działający w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Prócz produkcji rodzimych twórców, na ekrany trafiały także filmy zagraniczne, głównie z rodziny „demoludów”, niemniej wzbudzające ogromny entuzjazm. A takie produkcje, jak na przekład seria z dzielnym wodzem Winnetou powodowały, że sale kinowe pękały w szwach.

Każdy film poprzedzała obowiązkowo Polska Kronika Filmowa, czyli swego rodzaju zapis bieżących wydarzeń w kraju oraz oficjalny instrument propagandy w okresie PRL. Emitowana była w latach 1944-1994.

Kina w małych miastach padły z rozwojem nowych technologii i pojawieniem się magnetowidów, z szerokim dostępem do już nie cenzurowanych filmów, oglądanych w domowym zaciszu.

Po górowskim kinie pozostał jedynie budynek adaptowany na salę gimnastyczną i miejscowy wydział komunikacji. Z dawnego wyposażenia udało się jedynie wyszukać cztery metalowe bębny na taśmę filmową o szerokości 35 mm zdobiące dzisiaj ścianę prywatnego garażu.

Swoje mini-sale filmowe posiadały także szkoły wykorzystujące przenośne projektory na taśmę filmową 16 mm.

Dzisiaj w Górowie kina już nie ma, lecz z sentymentem wspominają go ci, którzy pamiętają magię tamtych lat, kiedy z momentem pogaszenia świateł na widowni przenosili się w inny świat.

Bohdan Tchórz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ? #2027789 | 81.15.*.* 15 lip 2016 16:37

  I co? Nikt w Górowie nie wie do czego przed wojną służył budynek późniejszego kina "Postęp"? Pamiętam, że do budynku była przyklejona jakaś stodoła/obora z pruskiego muru. Teraz w tym miejscu jest parking.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

 2. KM #2027060 | 79.187.*.* 14 lip 2016 13:50

  Właśnie kąpielisko , już sama nazwa coś górowiakom mówi . Teraz zafundowano nam zbiornik retencyjny z zakazem kąpieli. No ale jak się nie jest górowianinem od urodzenia to nic poza kasą go nie wiąże i nie może gdyż co on ma za wspomnienia z tego miasta ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ? #2026888 | 81.15.*.* 14 lip 2016 10:13

   Na jaką nudę panie Bohdanie? Za "komuny nieboszczki" urodziłem się w Górowie i tu przeżyłem całe dzieciństwo i kawałek dorosłego życia. Nie nudziłem się ja ani moi koledzy. W wakacje było kąpielisko, gra w piłkę, podchody. Zabawa od rana do nocy. Nie było komputerów, komórek, internetu, a w telewizji tylko jeden kanał i jeszcze nie przez cały dzień. Do kina "Postęp" chodziło się żeby zobaczyć kawałek "innego świata" na ekranie. Nuda to jest teraz jak nie chodzi internet bo ludzie już nie potrafią rozmawiać ze sobą twarzą w twarz bez "fejsa". Na koniec mam jedno pytanie: Czy ktoś wie co znajdowało się w tym budynku przed wojną? Do czego on służył?

   Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5