Uczniowie biorą udział w projekcie Kancelarii Sejmu

2016-04-14 17:51:39 (ost. akt: 2016-04-14 19:44:24)
Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt Kancelarii Sejmu, który od ponad 20 lat kształtuje postawy obywatelskie, szerzy wśród młodzieży zasady funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat również aktywizuje młodzież do działania w ich lokalnym środowisku.
Każdego roku ogłaszany jest konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, w którym nagrodą jest uczestnictwo na posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca, czyli w Międzynarodowy Dzień Dziecka.

W tym roku odbywa się już XXII edycja SDiM, którego temat brzmi: „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”.

Ma on na celu podtrzymanie oraz rozpowszechnienie tradycji narodowej poprzez popularyzowanie wiedzy o miejscu pamięci mającym znaczenie dla dziedzictwa i tożsamości narodowej i lokalnej. 230 zespołów, czyli 460 posłów, którzy zostaną najwyżej ocenieni, zajmą 1 czerwca miejsca w ławach poselskich.

To właśnie w tym projekcie udział biorą Katarzyna Oleksik oraz Mariusz Szerszeniewski z ZSP nr 2 w Bartoszycach. Miejsce pamięci, które wybrali do swojego zadania, to dom w Górowie Iławeckim, w którym w 1807 roku nocował Napoleon Bonaparte.

Przeprowadzili oni badanie, które miało na celu uzyskanie odpowiedzi na pytania: czy ludzie wiedzą o tym miejscu, czy wiedzą, z jakimi wydarzeniami jest związane, czy ich zdaniem ma ono znaczenie dla lokalnej i narodowej tożsamości?

Uczniowie przeprowadzili ankiety, z których wynika, że 82 % badanych wie o tym miejscu pamięci, ale tylko 29 % jest świadomych, z jakimi wydarzeniami ma ono związek.

Po analizie wyników ucznowie uznali, że konieczne jest podniesienie wiedzy lokalnej społeczności na temat takich historycznych miejsc w naszej okolicy. Stworzyli ulotkę, która zawiera szczegółowe informacje o tym fakcie. Dzięki uzyskaniu patronatu miasta Górowo Iławeckie, ratusz wydrukuje je w nakładzie 1000 sztuk. Ulotki będą rozdane m.in. w szkołach w Górowie i Ośrodku Kultury.

Dzięki takim działaniom możliwe staje się uświadamianie lokalnej społeczności, jak piękną i bogatą historię ma miejsce, w którym zamieszkują, a młodzież może z pasją i zaangażowaniem działać na rzecz miasta dzięki jego pomocy.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć w tym miejscu.Mariusz Szerszeniewski


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5