Kamińsk odsłania swoje nowe oblicze

2015-08-03 15:17:51(ost. akt: 2015-08-03 15:25:26)
Kamińsk, wieś w Gminie Górowo Iławeckie, przez lata kojarzony głównie z zakładem karnym, w ostatnich latach zaczyna odsłaniać swoje nowe oblicze. Bogata infrastruktura turystyczna, wiele materialnych śladów ciekawej historii, malownicze położenie sprawiają, że Kamińsk staje się wymarzonym miejscem do uprawiania aktywnej turystyki, jak też spokojnego wypoczynku.
Historia tych ziem sięga czasów staropruskich. To w okolicach Kamińska swoje życie zakończył wódz pruskiego plemienia Natangów, przywódca II powstania przeciwko Krzyżakom — Herkus Monte. Jego bohaterskie losy można poznać uczestnicząc w zabawie terenowej-questingu pt. „Historia Herkusa Monte”.

Dla lubiących aktywną turystykę polecamy dłuższą ścieżkę dydaktyczną „Tropami Herkusa Monte”, która wiedzie przez miejscowości związane z jego z życiem.

Na początku lat 30. XX w. wybudowano w Kamińsku koszary wojskowe dla żołnierzy Wehrmachtu. Podczas II wojny światowej znajdował się tu Stalag I A Stablack, jeden z największych obozów jenieckich w Prusach Wschodnich. Liczne materialne ślady, pozostałości koszar oraz poligonu można znaleźć wędrując ścieżką dydaktyczną „Śladami Poligonu Stablack” oraz uczestnicząc w questingu „Poligon Stablack”.

Trasy oraz broszurki questów można znaleźć na stronie questy-kaminsk.pl. Przewodnik po gminie oraz szlaki turystyczne dostępne są na stronie gorowoilaweckie.eu/turystyka/szlaki-turystyczne.

Na odważnych czeka park linowy. Zjazd ponad zalewem na profesjonalnej tyrolce oraz skok wahadłowy w uprzęży, to jedyne takie atrakcje w województwie warmińsko-mazurskim. Tor przeszkód zainstalowany na drzewach obejmuje 26 przeszkód linowych, zawieszonych na różnych wysokościach. Składa się z dwóch rodzajów tras o różnym stopniu trudności.

Dla najmłodszych przygotowany jest ogrodzony plac zabaw z domkami, huśtawkami, karuzelami i przeszkodami rozwijającymi motorykę i kreatywność maluchów. Walorem parku linowego jest jego umiejscowienie nad samym zalewem, co umożliwia gościom korzystanie z kajaków i rowerów wodnych wyposażonych w kamizelki ratunkowe.

Niedaleko parku jest plaża. Osobom, które lubią amatorsko powędkować oraz zapalonym wędkarzom przygotowane zostały ławeczki, a także karty wędkarskie. Zalew został oczywiście zarybiony.

Kamińsk ma również ofertę dla osób starszych. Przy malowniczym zalewie znajduje się świetlica dla emerytów, a wkrótce przy gminnym DPS otwarty zostanie Domu Dziennego Pobytu dla osób starszych.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5