Święto Jordanu w Górowie Iławeckim

2015-01-20 10:14:29(ost. akt: 2015-01-20 10:27:48)

Autor zdjęcia: BT

Cykl świąt Bożego Narodzenia u chrześcijan wschodnich kończy święto Objawienia Pańskiego (św. Jordanu). Zgodnie z kalendarzem juliańskim obchodzone jest ono 19 stycznia.
Tego dnia, jeżeli istnieje taka możliwość, wierni razem z kapłanami po liturgii w świątyni procesyjnie z krzyżem, trójramiennym świecznikiem, ikonami oraz chorągwiami udają się nad rzekę, jezioro czy inny akwen aby uroczyście dokonać poświęcenia wody.

Ceremonia poświęcenia wody odbywa się poprzez trzykrotne zanurzenie w niej świecznika i krzyża. Zebrani obmywają twarze poświęconą już wodą, piją ją i zabierają do domów, gdzie gospodarz obchodzi całe gospodarstwo i kropi je poświęconą wodą. Święcona woda przechowywana jest w domach cały rok, do następnego Jordanu.

W Górowie Iławeckim tradycyjnie procesja z cerkwi greckokatolickiej kieruje się na brzeg Stawu Garncarskiego, gdzie odbywa się uroczystość poświęcenia. W tym roku wodę wspólnie święcili ks. dziekan Jan Łajkosz, ks. Bogdan Kryk i ks. dziekan Józef Gawrylczyk (proboszcz parafii rzymskokatolickiej).

Bohdan Tchórz

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na gorowoilaweckie.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5