Jasełka przed przerwą świąteczną

2014-12-20 09:18:33(ost. akt: 2014-12-20 09:27:38)

Autor zdjęcia: BT

Przedstawieniami jasełkowymi uczniowie górowskich szkół zakończyli dzień nauki szkolnej w piątek 19 grudnia i rozpoczęli przerwę świąteczną. Przed tym jeszcze podzielili się z dyrektorami, nauczycielami i kolegami opłatkiem. W swoich szkołach, podobnie jak w całej Polsce, pojawią się dopiero po nowym roku.
Jasełka, to tradycja widowisk świątecznych sięgająca średniowiecza. Od wieków wpisane są one w polską tradycję. Początku wystawiania przedstawień jasełkowych można dopatrywać się w misteriach franciszkańskich.

Pierwsze w historii jasełka miał wystawić sam św. Franciszek z Asyżu już w 1223 roku w skalnej grocie w Greccio, później zwyczaj ten przejęli jego bracia zakonni i rozpowszechnili po całym świecie. Sama nazwa jasełka pochodzi o staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób.

W uczniowskich przedstawieniach wystąpiły, zgodnie z tradycją, wszystkie osoby dramatu. Była Maria z Józefem, aniołowie, pasterze, trzej królowie, przedstawiciele różnych środowisk i profesji, którzy przybyli do Nowonarodzonego, aby złożyć mu pokłon.

Przedstawienia oprawione zostały odpowiednimi kolędami i pastorałkami w wykonaniu szkolnych chórów.

W holu SP 2 odwiedzający tego dnia szkołę mogli podziwiać wystawę szopek bożonarodzeniowych wykonanych rękoma dzieci.


Nowy "Goniec" już gotowy. Do kupienia od piątku 19 grudnia!

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na gorowoilaweckie.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Next Hellraiser #1616269 | 83.28.*.* 22 gru 2014 23:41

    Jak to dopiero po Nowym Roku?! A Minister Edukacji tak apelowała by najbardziej próżniacza i roszczeniowa grupa zawodowa ( nauczyciele) w dni wolne zaopiekowała się dziećmi i młodzieżą. Każdy by chciał brać dużą kasę za darmoszkę bez względu na wyniki i mieć do wszystkich o wszystko pretensję.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5