Fala nielegalnych imigrantów. Już ponad 40 aresztowanych

2022-08-30 13:31:10(ost. akt: 2022-08-30 13:34:56)

Autor zdjęcia: archiwum W-MOSG

Od początku czerwca prokuratury z regionu odnotowują wzrost ilości spraw związanych z transportami nielegalnych imigrantów, ale już nie z terenu Białorusi, lecz z Litwy.
W niedzielę patrol funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Dubeninkach na jednej z dróg w powiecie suwalskim zatrzymał do kontroli drogowej Volkswagena Passata na łotewskich numerach rejestracyjnych. Okazało się, że w kierujący autem obywatel Łotwy przewoził 3 mężczyzn. Pasażerami byli Irańczycy nielegalnie przebywający na terytorium RP.

Od początku czerwca prokuratury okręgu suwalskiego odnotowują wzrost ilości spraw związanych z transportami nielegalnych imigrantów, ale już nie z terenu Białorusi, lecz z Litwy.

Transportowani są głównie obywatele Iraku i Afganistanu, którzy kilka tygodni wcześniej nielegalnie przybyli na Litwę. Tam zostali umieszczeni w ośrodkach dla cudzoziemców. Potem opuszczają te ośrodki i nawiązują kontakt z osobami, które za opłatą mają je przewieźć do Polski lub przez Polskę do krajów zachodniej Europy. Następnie w umówione miejsce na terenie Litwy przyjeżdżają z Polski kurierzy, zabierają cudzoziemców i usiłują wjechać w głąb Polski, co jednak kończy się zatrzymaniem przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i doprowadzeniem do Prokuratury — wyjaśnia Prokuratura Okręgowa w Suwałkach.

W takich sprawach prokurator przedstawia zarzuty kierowcom i innym osobom z nimi współpracującym i kieruje wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Już zastosowano tymczasowe aresztowanie wobec ponad 40 podejrzanych. Są to poza dwoma Polakami - obcokrajowcy, z krajów takich jak: Ukraina, Gruzja, Uzbekistan, Pakistan, Syria, Łotwa, Dania, Izrael i Indie.

Po wyjaśnieniu okoliczności poszczególnych transportów, kierowane są do Sądu akty oskarżenia celem wymierzenia adekwatnej kary, która może sięgnąć 8 lat pozbawienia wolności.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5