Dlaczego mężczyźni pocą się bardziej?

2022-05-04 07:14:16(ost. akt: 2022-05-04 07:14:29)
Chociaż pocenie się jest jednym z zupełnie naturalnych procesów fizjologicznych występujących w naszym ciele, czasami może sprawić nam pewne kłopoty. Plamy na koszulkach i przykry zapach to bardzo skuteczny sposób na obniżenie naszego komfortu i samooceny. Z tym problemem muszą się mierzyć głównie mężczyźni ze względu na ich naturalne skłonności do bardziej obfitego pocenia niż ma to miejsce u pań. Dlaczego mężczyźni pocą się bardziej i jaki antyperspirant dla mężczyzn będzie mógł zapewnić właściwą ochronę przed potem?
Potliwość – dlaczego się pocimy i jak działa ten mechanizm?
Na samym wstępie należy zaznaczyć, że potliwość sama w sobie nie jest absolutnie złym zjawiskiem. Wydzielanie potu jest niezbędne do tego, by nasz organizm mógł utrzymać optymalną temperaturę w każdej sytuacji. Nawet niewielkie wahania temperatur naszego organizmu są dla niego potencjalnie niebezpieczne i to właśnie pocenie się jest mechanizmem, który ma uchronić nas przed scenariuszem przegrzania się w upalne dni.

Dlaczego mężczyźni przeważnie pocą się bardziej od kobiet? Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prosta i uzależniona od naszych różnic anatomicznych. Mężczyźni mają więcej gruczołów potowych, czyli niewielkich kanalików, przez które pot wydostaje się na zewnątrz naszej skóry. Większa ilość gruczołów potowych sprawia, że w celu zachowania odpowiedniej świeżości panowie muszą się często decydować na antyperspirant dla mężczyzn. Jak działa ten kosmetyk i dlaczego jego ochrona przed potem jest tak skuteczna?

Antyperspirant dla mężczyzn – czym są antyperspiranty?
Antyperspirant dla mężczyzn to niezwykle cenny sojusznik w walce z nadmierną potliwością. Jak działa ten kosmetyk? Jego zadanie jest związane bezpośrednio z gruczołami potowymi, a mówiąc konkretniej, ich blokowaniem. Substancje zawarte w antyperspirantach są zdolne wniknąć do gruczołów potowych i je czasowo zablokować, tym samym ograniczając cały proces pocenia się i zapewniając właściwą ochronę przed potem.

Skoro pocenie się jest nam niezbędne do właściwej termoregulacji, a antyperspirant dla mężczyzn blokuje nasze gruczoły i uniemożliwia im poprawną pracę, czy w takim wypadku taka ochrona przed potem jest dla nas bezpieczna? Zdecydowanie tak – działanie antyperspirantu jest jedynie czasowe, natomiast on sam złuszczy się z powierzchni naszej skóry, podobnie jak martwy naskórek.

Ochrona przed potem – antyperspirant dla mężczyzn czy dezodorant?
Wiele osób, które chcą sobie zapewnić odpowiednią ochronę przed potem, nie wie, czy wybrać antyperspirant dla mężczyzn, czy może dezodorant. Który z nich będzie lepszy? Jeśli naszym głównym celem jest eliminacja potu, zdecydowanie bardziej rozsądnym wyborem wydaje się antyperspirant.

Wynika to z prostej przyczyny – dezodorant działa inaczej niż antyperspirant dla mężczyzn. Nie ogranicza on procesu pocenia, tylko przykrywa jego nieprzyjemny woń swoim intensywnym zapachem. Jeśli mamy problem z ilością potu i plamami na koszulach, antyperspirant powinien lepiej nam pomóc poradzić sobie z tym problemem niż klasyczny dezodorant.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5