Takie historie dzieją się naprawdę!

2022-03-17 16:03:18(ost. akt: 2022-03-17 16:03:41)

Autor zdjęcia: Fb/OSP Surminy

Często jedyną szansę na uratowanie komuś życia jest znalezienie bliźniaka genetycznego. Gdy zadzwonił telefon z pytaniem, czy podzieli się szpikiem, Rafał, druh OSP Surminy, bez wahania ruszył z pomocą.
Co 40 minut ktoś w Polsce otrzymuje diagnozę - nowotwór krwi. Tylko 30% pacjentów znajduje zgodnego Dawcę w rodzinie. Pozostali liczą na naszą pomoc! To Ty możesz być dla kogoś szansą na życie. 1 na 5 polskich Pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego Dawcy szpiku — czytamy na stronie Fundacji DKMS.

Co właściwie oznacza pojęcie „bliźniak genetyczny”? Jest określenie potoczne, które przyjęło się w świadomości społecznej, a nie termin medyczny. Takim mianem określamy osobę, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak nasze własne. Zgodność, która pozwala na wykonanie przeszczepienia wynosi 9-10 cech tkankowych, w wyjątkowych sytuacjach – 8. Im wyższa jest zgodność, tym większe szanse na powodzenie przeszczepienia. Nie ma natomiast znaczenia grupa krwi - po przeszczepieniu, wraz z komórkami macierzystymi Dawcy, Biorca przejmuje jego grupę krwi.

Jak się szuka „bliźniaka genetycznego”? Najpierw sprawdza się, czy ktoś z rodziny może zostać dawcą – największe szanse są wśród rodzeństwa. Natomiast dzisiejsze rodziny są bardzo małe. Często pacjent ma tylko brata lub siostrę, a coraz częściej nie ma rodzeństwa wcale. Jednak nawet posiadanie wielu braci i sióstr nie daje pewności znalezienia zgodnego dawcy. Jeśli poszukiwania wśród rodziny nie dadzą rezultatu, przeszukuje się bazy niespokrewnionych potencjalnych dawców. W Polsce istnieje kilka tzw. Ośrodków Poszukujacych – to właśnie te podmioty są odpowiedzialne za sprawdzenie, czy wśród zarejestrowanych osób jest zgodny z chorym niespokrewniony Dawca. Jeśli taka osoba znajdzie się w bazie np. Fundacji DKMS – kontakt z potencjalnym dawcą podejmuje właśnie Fundacja.

W bazie Fundacji DKMS jest zarejestrowanych ponad 1.7 mln osób, a jednak nadal co 5 pacjent nie znajduje zgodnego dawcy. Od decyzji każdego z nas zależy, czy w razie potrzeby nasz „bliźniak genetyczny” może liczyć na naszą pomoc.

Fundacja DKMS jest jedną z baz potencjalnych dawców szpiku. Bez względu na to, gdzie się zarejestrujemy, najważniejsze jest, aby uratować komuś życie. Czasami wydaje się to wręcz niemożliwe. A jednak...

— Jesteśmy dzisiaj mega dumni! Rafał nasz druh, ochotnik - właśnie oddaje swój szpik swojemu bliźniakowi genetycznemu!!! Od tej pory będzie łączyć ich niezwykła więź- wspólne geny. Rafał bez chwili wahania ruszył na pomoc, gdy tylko zadzwonił telefon z prośbą o nią. My także każdego zapraszamy do rejestracji w potencjalnej bazie dawców szpiku. Dla Was to tylko poświęcenie paru chwil swojego życia, a dla kogoś całe życie. Nie zmarnujmy szansy na pomoc, którą mamy w genach, bo warto się dzielić tym najcenniejszym darem jakim jest życie — czytamy na facebookowym profilu OSP Surminy.

Przypominajmy, że ochotnicy z OSP Surminy systematycznie włączają się w akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Ostatnio, pod koniec lutego, udało się zarejestrować 27 potencjalnych dawców, a w trakcie ostatnich dwóch akcji - 43 osoby.

DKMS, tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5