W działaniach pomagają nam Norwegowie
2021-10-21 19:08:50(ost. akt: 2021-10-21 19:10:15)
Do budowy zimowiska wykorzystano materiały naturalne takie jak kamień, drewno i ziemię oraz geowłókninę i rury drenażowe jako wejścia dla płazów.
Projekt Czynna ochrona zagrożonych siedlisk i gatunków na cennych przyrodniczo obszarach Mazur wschodnich to wspólna inicjatywa Fundacji Puszczy Rominckiej, Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i Norweskiego Instytutu Badań Przyrodniczych. W ramach projektu będą prowadzone działania związane z ochroną siedlisk mokradłowych, płazów i nietoperzy.
Pierwsze działanie w ramach projektu zostało zakończone. Zastawka na starym rowie melioracyjnym osuszającym jedyne w Puszczy Rominckiej dystroficzne jeziorko już stoi i powstrzymuje odpływ wody. Zastosowane materiały – przede wszystkim drewno dębowe i modrzewiowe – gwarantują, że zastawka będzie trwała i służyć będzie przez wiele lat.
Teraz powstały zimowiska dla płazów.
— Jednym z najważniejszych działań zaplanowanych do realizacji w naszym projekcie jest budowa zimowisk dla płazów. To wciąż mało znana metoda czynnej ochrony przyrody, w niewielu miejscach zimowiska budowano, brak sprawdzonych w 100% rozwiązań — czytamy na facebookowym profilu projektu. — Najwięcej w Europie doświadczeń w budowie zimowisk dla płazów mają nasi partnerzy z Norweskiego Instytutu badań Przyrodniczych, którzy już w 2011 roku budowali takie konstrukcje, a potem je monitorowali. Przygotowali nam wstępne wskazówki, które nieco dostosowaliśmy do polskich realiów.
Pierwsze „polsko-norweskie” zimowisko na terenie Puszczy Rominckiej już powstało – tuż obok odtwarzanego zbiornika wodnego. Wykorzystano do jego budowy materiały naturalne takie jak kamień, drewno i ziemię oraz geowłókninę i rury drenażowe jako wejścia dla płazów.
— Przez najbliższe trzy lata monitorować będziemy wykorzystanie zimowisk przez płazy, co zaowocuje konkretnymi doświadczeniami i rekomendacjami — dodają realizatorzy projektu.
Fb/Czynna ochrona zagrożonych siedlisk i gatunków na Mazurach wschodnich, tom
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)