Zajmą się ochroną siedlisk mokradłowych, płazów i nietoperzy

2021-10-05 09:52:03 (ost. akt: 2021-10-05 10:13:03)

Autor zdjęcia: Fb/Czynna ochrona zagrożonych siedlisk i gatunków na Mazurach wschodnich

W pierwszej kolejności prace będą prowadzone przy tzw. "Ślepym jeziorku" na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.
Projekt "Czynna ochrona zagrożonych siedlisk i gatunków na cennych przyrodniczo obszarach Mazur wschodnich" to wspólna inicjatywa Fundacji Puszczy Rominckiej, Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i Norweskiego Instytutu Badań Przyrodniczych. W ramach projektu będą prowadzone działania związane z ochroną siedlisk mokradłowych, płazów i nietoperzy.

Na terenie Puszczy Rominckiej znajduje się tylko jeden dystroficzny zbiornik wodny otoczony torfowiskiem – tzw. „Ślepe jeziorko”. Taflę wody otacza kobierzec z mchów, na którym rosną m.in. rosiczka okrągłolistna i bagno zwyczajne. Na początku XX wieku próbowano zbiornik osuszyć poprzez budowę rowu melioracyjnego. Na jego miejscu miała powstać łąka. Na szczęście plany te nie powiodły się. Zbiornik uległ zmniejszeniu, torfowisko zostało częściowo przesuszone i skurczyła się jego powierzchnia – łąka gospodarcza jednak nie powstała. Rów melioracyjny konserwowany był jeszcze w latach 70-tych XX wieku — czytamy na facebookowym profilu projektu "Czynna ochrona zagrożonych siedlisk i gatunków na Mazurach wschodnich". — W 2008 roku Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej wybudował na rowie zastawkę drewnianą, która zatrzymała niepotrzebny odpływ wody. Zastawka znakomicie pełniła swoją funkcję, osuszane siedliska zregenerowały się. Jednak drewno, z którego zbudowana była zastawka, zgniło i woda ponownie zaczęła odpływać. Rozpoczęliśmy więc kompleksowy remont zastawki i za kilka dni cenny przyrodniczo obiekt będzie znowu zabezpieczony.

Fb/Czynna ochrona zagrożonych siedlisk i gatunków na Mazurach wschodnich, opr. tom

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5