Seryjni podpalacze w rękach policji

2021-06-02 14:28:38 (ost. akt: 2021-06-02 14:28:42)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dwaj podejrzani to mieszkańcy gminy Banie Mazurskie, a jeden to mieszkaniec powiatu węgorzewskiego. Łączne straty powstałe w wyniku popełnionych przestępstw oszacowano na ponad pół miliona złotych. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Olecku.
Gołdapscy policjanci rozpracowali i zatrzymali grupę podpalaczy działających na terenie gminy Banie Mazurskie. Od czerwca 2019 roku do marca 2021 roku w okolicznych wsiach tej gminy spłonęły m.in. stodoły, budynki gospodarcze i pomieszczenia gospodarcze z belami siana. Za sprawą bezwzględnych podpalaczy spłonął również garaż, chlewnia, samochód osobowy, ciągnik rolniczy, liczne bele siana, zboże oraz elektronarzędzia. Łącznie doszło do 18 zdarzeń, w tym 11 podpaleń i 7 usiłowań, w których straty wyniosły łącznie ponad pół miliona złotych.

— Do wyjaśnieniem sprawy i ustalenia sprawców Komendant Powiatowy Policji w Gołdapi powołał specjalną grupę dochodzeniowo-śledczą. Wytężona i bardzo intensywna praca kryminalnych doprowadziła do wytypowania wąskiego grona osób podejrzanych. W konsekwencji podjętych działań i dokładnej analizie zebranego materiału dowodowego, do policyjnego aresztu trafili 17 i 24-latek z terenu Gminy Banie Mazurskie oraz 18-latek z powiatu węgorzewskiego — wyjaśnia mł. asp. Anna Barszczewska z gołdapskiej policji.

Śledczy ustalili, że sprawcy działali w godzinach nocnych i w różnych konfiguracjach osobowych.

— Na obecnym etapie śledztwa 24-latek usłyszał zarzuty pomocnictwa do przestępstwa zniszczenia mienia. Jego 18-letniemu wspólnikowi postawiono trzy zarzuty zniszczenia mienia i jeden zarzut sprowadzenia niebezpiecznego zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach za które grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności — dodaje mł. asp. Anna Barszczewska.

Trzeci ze sprawców, który w chwili popełnienia czynu był nieletni, odpowie za swoje postępowanie przed sądem rodzinnym. W jego przypadku śledczy ustalili, że ma na swoim koncie 9 zniszczeń mienia i 5 zdarzeń zakwalifikowanych jako sprowadzenie niebezpiecznego zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

Śledztwo jest jeszcze wtoku i nie wykluczone, że podejrzani usłyszą kolejne zarzuty.

mat. KPP Gołdap, opr. tom

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5