Na drogach będzie więcej policjantów

2021-05-01 10:32:10 (ost. akt: 2021-05-01 10:35:20)

Autor zdjęcia: policja.gov.pl

Jak co roku w majówkę możemy spodziewać się większego ruchu na drogach. I jak co roku nad bezpieczeństwem podróżujących będzie czuwało wielu policjantów ruchu drogowego i pionu prewencji, których wspierać będą również żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego.
W zeszłym roku w majowy weekend (30.04-03.05.2020r.) doszło do 10 wypadków, w których 11 osób zostało rannych. Funkcjonariusze odnotowali 126 kolizji i zatrzymali 42 nietrzeźwych kierujących.

Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele czynników m.in. sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, pogoda, a przede wszystkim respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego. Ponadto, bardzo ważna jest kultura jazdy, wzajemny szacunek i brak agresji, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa, co w konsekwencji może przełożyć się na mniejszą liczbę zdarzeń w ruchu drogowym. W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego policjanci będą egzekwować od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości, właściwego zachowania wobec niechronionych uczestników ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz przede wszystkim na stan trzeźwości lub podobnie działającego środka kierujących. Policjanci będą reagować na wszelkie zgłoszenia dotyczące nietrzeźwych użytkowników ruchu - pamiętajmy, że jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenie co do stanu trzeźwości innych należy reagować - każdy taki sygnał zostanie sprawdzony.

Zabezpiecz swoje mienie

Podczas wyjazdu na majowy weekend pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Kiedy my odpoczywamy, ktoś inny może chcieć to wykorzystać poprzez włamanie i kradzież. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć kurki z gazem, zawory wody, dokładnie zamknąć drzwi i okna. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkania i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego.

Nie zapominajmy o obostrzeniach wynikających z walki z pandemią

Cały czas obowiązują obostrzenia, ograniczenia, nakazy i zakazy związane z epidemią COVID-19. Przestrzegając tych zaleceń dbamy o zdrowie swoje oraz naszych bliskich. Większość z nas o tym wie. Są jednak też tacy, którzy wciąż lekceważą wprowadzane ograniczenia i uważają je za zbędne. Czy te obostrzenia są przestrzegane, będzie sprawdzane przez policjantów, a wobec osób lekceważących wprowadzone przepisy, będą wyciągane stosowne konsekwencje.

KPP

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5