Gołdap mówi "nie" przemocy

2018-12-06 12:00:00(ost. akt: 2019-01-10 18:46:04)

Autor zdjęcia: MOPS Ełk

AKCJA\\\ Po raz kolejny gołdapianie założą białe wstążki jako symbol wsparcia dla ogólnoświatowej kampanii "Biała wstążka" walczącej przeciwko przemocy domowej. To największa międzynarodowa kampania prowadzona w ponad 55 krajach świata.
W ubiegłym tygodniu ruszyła kampania „Biała wstążka”, której celem jest walka z przemocą wobec kobiet. To największa na świecie prowadzona w ponad 55 krajach świata międzynarodowa kampania skierowana do mężczyzn. Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie. Właśnie wtedy w przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc przemoc.

Gołdapska wersja kampanii potrwa 16 dni i zakończy się 10 grudnia. Ideą „Białej Wstążki” jest sprzeciw wobec przemocy, a także zobowiązanie, że nie będziemy stosować, akceptować lub milczeć o dramatach rozgrywających się często za zamkniętymi drzwiami domów.

— Zauważamy znaczący wzrost świadomości społecznej na temat przemocy. Coraz więcej osób uczestniczy w działaniach kampanii. Urzędnicy, radni miejscy, media, przedstawiciele placówek oświatowych, policjanci, przedsiębiorcy - ci wszyscy ludzie angażują się z roku na rok coraz bardziej, co nadaje całej "Białej Wstążce" sens. Trzeba jednak mieć na względzie, że "Biała wstążka" nie zatrzyma przemocy z dnia na dzień, ale wprowadza zmiany w kolejnych pokoleniach — mówią pracownicy społeczni z gołdapskiego OPS-u.

Z problemem przemocy w rodzinie niemal codziennie walczą gołdapscy policjanci. Oficjalne statystyki wskazują, że rokrocznie policjanci uruchamiają kilkaset procedur związanych z Niebieską Kartą. Jest ona dokumentem służbowym wypełnianym przez funkcjonariusza policji w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie. "Niebieska Karta" służy dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie, ocenie zagrożenia dalszą przemocą. Jest także dowodem w sprawach sądowych.

— W 2017 roku policja sporządziła 101 Niebieskich Kart, w tym 53 w mieście i 48 na terenach wokół niego. W bieżącym roku widać tendencję malejącą, bo do końca listopada 2018 policja sporządziła 76 takich kart - 32 w mieście i 44 na wsi — wylicza Anna Barszczewska z gołdapskiej policji. — Policjanci wszczęli w 2017 roku 18 postępowań w kierunku artykułu 207 kodeksu karnego, czyli znęcania się nad rodziną. Do końca listopada tego roku takich postępowań było 16, nie widać więc wyraźnej zmiany w żadną stronę — dodaje policjantka.

W ramach tegorocznej kampanii pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, mundurowi i przedstawiciele różnych organizacji będą roznosili w sklepach, urzędach i jednostkach miejskich ulotki, plakaty i wstążki symbolizujące solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi przemocą. Jak zwykle, w kampanię zaangażują się też prawnicy, a także pracownicy społeczni i policjanci. Były dyżury specjalistów, okazje do rozmów i postawienia pierwszego kroku w celu przerwania przemocy domowej. Kulminacją dwutygodniowych działań była akcja „Dzień Otwartych Drzwi” w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gołdapi. W godzinach 9-11 gołdapianie mogli wziąć udział w warsztatach, pogadankach i prelekcjach na temat przeciwdziałania zjawisku przemocy.

Obrazek w tresci

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5