Żałoba narodowa po śmierci papieża
2025-04-25 05:29:20(ost. akt: 2025-04-25 05:30:03)
Zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy w dniu pogrzebu papieża Franciszka będzie obowiązywać żałoba narodowa. To szczególny gest, mający oddać hołd zmarłemu.
W Polsce nie ma przepisów, które by regulowały, czego nie można robić w czasie żałoby narodowej. Większość zaplanowanych na 26 kwietnia wydarzeń kulturalnych odbędzie się. Wiele z nich zacznie się jednak minutą ciszy.
– Wszelkie imprezy kulturalne i sportowe o charakterze masowym, m.in. koncerty, spektakle, pikniki, mogą, ale nie muszą, być podczas żałoby zawieszone – wyjaśnia medioznawca dr Jacek Dziekan i dodaje, że w polskiej kulturze i w życiu społecznym jest zwyczaj, by w czasie żałoby koncentrować się na jej przeżywaniu, a nie na rozrywce.
– Nie ma jednak jednoznacznych reguł, które by precyzyjnie definiowały, jakie wydarzenia mogą się odbywać, a jakie odbywać się nie powinny – tłumaczy.
Jak poinformował szef KPRM Jan Grabiec, zgodnie z prawem w dniu pogrzebu papieża Franciszka do połowy masztu zostaną opuszczone flagi państwowe przed urzędami państwowymi.
– Jeśli chodzi o inne formy aktywności kulturalnej czy sportowej, nie ma ścisłych zakazów prawnych. To jest kwestia wrażliwości, wyczucia poszczególnych organizatorów. Formalnie nie ma przeszkody, wydarzenia kulturalne mogą mieć miejsce – mówi.
Wiadomo, że z soboty na niedzielę przełożono obchody tysiąclecia Korony Polskiej, ogólnopolskiego, plenerowego wydarzenie z okazji rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski.
W programie przewidziane są rekonstrukcje historyczne i parada. Kulminacyjnym punktem będzie koncert na błoniach PGE Narodowego, gdzie na jednej scenie wystąpią gwiazdy polskiej muzyki: Kayah, Organek, Król, Bovska, Vix.N, Grzegorz Hyży, Margaret, Zalia, Oskar Cyms, Stanisław Soyka i wielu innych.
W okresie III Rzeczypospolitej żałoba narodowa była wprowadzana wiele razy. Przyczynami jej zarządzenia były zarówno krajowe katastrofy naturalne, wypadki drogowe i lotnicze, akty terroryzmu na świecie, których ofiarami byli także obywatele polscy, jak i śmierć znanych osób. 3-8 kwietnia 2005 miała miejsce żałoba narodowa po śmierci papieża Jana Pawła II.
Kalendarium: 21 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) Zmarł papież Franciszek, 266. następca św. Piotra. Miał 88 lat. 25 kwietnia (piątek), godz. 20 Odbędzie się obrzęd zamknięcia trumny zgodnie z rzymską tradycją. 26 kwietnia (sobota), godz. 10 Uroczystości pogrzebowe na placu św. Piotra, przewodniczy kard. Giovanni Battista Re. Dzień żałoby narodowej w Polsce. Ostatni dzień nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego. 27 kwietnia (niedziela) Niedziela Miłosierdzia Bożego — jedno z najważniejszych świąt w duchowości papieża Franciszka. |
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez