Gołdapski szpital przyjazny wojsku?

2025-02-11 16:39:29(ost. akt: 2025-02-11 16:54:42)

Autor zdjęcia: Fb/GoldMedica Sp z o.o.

Kilka dni temu w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej z samorządowcami reprezentującymi regiony, w których znajdują się placówki zainteresowane udziałem w programie Szpitale Przyjazne Wojsku.

Jak czytamy na portalu polska-zbrojna.pl, Szpitale Przyjazne Wojsku mają być placówkami cywilnymi, które będą oferowały szczególne wsparcie osobom związanym z siłami zbrojnymi. Zakres tego wsparcia nie został jeszcze szczegółowo określony. Mowa jest m.in. o systemie bezkolejkowym dla żołnierzy służby czynnej. Jednak nie tylko oni będą beneficjentami programu. Ma on obejmować także terytorialsów, rodziny wojskowych, kombatantów, weteranów i weteranów-poszkodowanych w działaniach poza granicami kraju. Szpitale Przyjazne Wojsku miałyby też dołączyć do placówek wspierających Kartę Rodziny Wojskowej. To wzorowany na Karcie Dużej Rodziny projekt MON-u, nad którym prace trwają od końca ubiegłego roku. Proponowane przepisy zakładają, że benefity będą dotyczyć obszarów w ramach trzech grup podmiotów: resortu obrony narodowej, sektora administracji rządowej oraz sektora prywatnego i samorządów – na zasadzie dobrowolnego przystąpienia do programu. Ten ostatni punkt obejmowałby właśnie Szpitale Przyjazne Wojsku.

Wojsko Polskie jest coraz liczniejsze, jesteśmy już trzecią pod względem wielkości armią w NATO. A większe wojsko to potrzeba większej dostępności służby zdrowia dla żołnierzy i ich rodzin — cytuje wicepremiera Kosiniaka-Kamysza polska-zbrojna.pl.

Wśród uczestników spotkania przeważali samorządowcy ze wschodniej części kraju, także z powiatu gołdapskiego - starosta Krzysztof Kazaniecki oraz prezes GoldMedica Sp z o.o. Emilia Urbanowicz.

Jak wyjaśniał szef MON, zaproszeni goście zostali wyłonieni albo ze względu na położenie, albo siłę jednostek, które znajdują się na ich terenieDodał, że brano też pod uwagę potrzeby inwestycyjne danego regionu i konieczność rozwoju tam wojskowej służby zdrowia. Zaznaczył, że w pierwszej fazie programu weźmie udział kilkanaście z ponad 300 powiatów. Umowy o współpracy mają zostać podpisane w ciągu najbliższych 2–3 tygodni.


polska-zbrojna.pl/Anna Pawłowska, tom

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B