Jak miewają się Rominckie żubry?

2025-02-04 23:07:50(ost. akt: 2025-02-04 23:11:13)

Autor zdjęcia: PAP

W marcu 2021 roku Puszcza Romincka stała się nowym domem dla żubrów. Pierwsze osobniki – dwie krowy z dwoma cielętami – zostały przetransportowane z Puszczy Boreckiej i umieszczone w zagrodzie adaptacyjnej o powierzchni 4 hektarów. Po okresie aklimatyzacji, trwającym około półtora miesiąca, zwierzęta te zostały wypuszczone na wolność, tworząc zalążek nowego stada w tym regionie.

W kolejnych tygodniach dołączyły do nich żubry z Puszczy Knyszyńskiej, co pozwoliło na zwiększenie różnorodności genetycznej nowo powstającego stada. Łącznie w Puszczy Rominckiej osiedlono osiem osobników: dwa byki i sześć krów w różnym wieku. Niektóre z krów wyposażono w obroże telemetryczne, umożliwiające monitorowanie ich przemieszczania się oraz zachowań w nowym środowisku.

W kwietniu 2021 roku żubry opuściły zagrodę adaptacyjną i zostały oficjalnie zarejestrowane w Księdze Rodowodowej Żubrów jako wolna hodowla w Puszczy Rominckiej. Nadano im imiona: Poborka, Kacha II, Kanatka, Pochulek, Kamienka, Kajer, Kanika i Kamarzka. Latem tego samego roku odnotowano narodziny pierwszego żubra urodzonego na wolności w tym regionie, co świadczy o pomyślnej adaptacji zwierząt do nowych warunków.

We wrześniu 2024 roku w Gołdapi odbyła się XXI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żubr w Puszczy Rominckiej”, podczas której eksperci z dziedziny ekologii, weterynarii oraz ochrony środowiska dyskutowali o aktualnym stanie populacji żubra w tym regionie oraz o perspektywach jego dalszej ochrony.

A jak obecnie miewają się nasze żubry?

Nasze żubry mają się świetnie, ochoczo wędrują po puszczy zapuszczając się w coraz to dalsze jej zakamarki. W ubiegłym roku stado żubrów Rominckich powiększyło się o dwie sztuki i w tej chwili łącznie po naszych lasach wędruje ich 11 — informuje Nadleśnictwo Gołdap.

Obecność żubrów w Puszczy Rominckiej stanowi istotny krok w kierunku odbudowy populacji tego gatunku w Polsce oraz wzbogacenia bioróżnorodności regionu. Leśnicy i naukowcy kontynuują monitorowanie stada, dbając o jego zdrowie i bezpieczeństwo, jednocześnie edukując społeczeństwo na temat znaczenia ochrony żubrów w ekosystemie leśnym.

opr. tom

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B