To była niezwykła lekcja historii
2025-01-20 08:52:57(ost. akt: 2025-01-20 09:02:23)
Za nami drugie spotkanie w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku. Tym razem młodzi pasjonaci historii wzięli udział w dwóch warsztatach pt. „Co mówi ziemia” oraz „Jak przywrócić tożsamość”.
W spotkaniu wzięło udział 35 osób. Byli to uczniowie: Zespołu Szkół Zawodowych w Gołdapi, III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach, Technikum Leśnego w Białowieży i Szkoły Podstawowej nr 1 w Grajewie.
Michał Nowak, archeolog z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie przybliżył tajniki pracy archeologicznej oraz zapoznał z warsztatem swojej pracy. Wyjaśnił również sposób w jaki prowadzone są poszukiwania, identyfikacja, a następnie ekshumacja szczątków. Wytłumaczył, że sensem i celem tych prac jest sprawić, aby kłamstwa komunistów o Żołnierzach Wyklętych nie były uznawane za prawdę.
Następnie uczestnicy mogli wysłuchać opowieści dotyczącej pracy antropologa i jego roli w procesie poszukiwania i identyfikacji szczątków ofiar systemów totalitarnych i czystek etnicznych. Przedstawiła ją antropolog - Angelika Słodka pracująca w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie.
Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” ma za zadanie wspierać wychowanie patriotyczne i przywiązanie do „małych ojczyzn”, kształtować postawy empatii wobec ofiar systemów totalitarnych, uczyć poszanowania dla życia ludzkiego, rozbudzać ciekawość badawczą poprzez poznawanie warsztatu pracy specjalistów z różnych dziedzin nauki.
Zwieńczeniem udziału w projekcie będzie nakręcenie przez uczestników dwuminutowej etiudy filmowej, będącej refleksją nad tematyką projektu.
Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się 11 lutego.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, opr. tom
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez