Mamy nowe rezerwaty

2024-12-30 23:39:36(ost. akt: 2025-01-08 20:03:54)

Autor zdjęcia: RDOŚ w Olsztynie

Trzy leśne i sześć torfowiskowych. Pod koniec ubiegłego roku w województwie warmińsko-mazurskim "powstały" nowe rezerwaty przyrody.
Na przypadające w ubiegłym roku 100-lecie swojego istnienia, Lasy Państwowe ogłosiły inicjatywę utworzenia lub powiększenia 100 rezerwatów przyrody na terenie całego kraju. W województwie warmińsko-mazurskim Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie zaproponowały wyznaczenie 9 rezerwatów, które uzyskały akceptację zespołów roboczych ds. wyznaczenia rezerwatów przyrody. Od tego momentu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie rozpoczęła szczegółową weryfikację granic proponowanych rezerwatów i celów ich utworzenia. Odbyły się także konsultacje społeczne, a projekty zarządzeń zostały uzgodnione z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim.
— Podpisane zarządzenia to efekt dobrej współpracy instytucji, którą kieruję oraz Lasów Państwowych. Jestem dumna, że udało nam się wspólnie wyznaczyć tereny o szczególnych walorach przyrodniczych, które zasługują na ochronę rezerwatową — mówi Agata Moździerz, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Nowo powołane rezerwaty przyrody obejmują obszar 1136,92 ha, wśród nich największy – torfowiskowy rezerwat Bagno Minta o powierzchni 491,09 ha, położony w gminie Budry, na terenach zarządzanych przez RDLP w Białymstoku, Nadleśnictwo Czerwony Dwór. Rezerwat został powołany w celu zachowania kompleksu ekosystemów torfowiskowych, leśnych i wodnych oraz związanych z nimi naturalnych zbiorowisk roślinności torfowiskowej i stanowisk cennych gatunków zwierząt i roślin, w szczególności licznej populacji haczykowca błyszczącego Hamatocaulis vernicosus.
Jeden z nowych rezerwatów powstał w gminie Banie Mazurskie. Jest to torfowiskowy rezerwat przyrody Rysie Bagno o pow. 204,85 ha, położony w gminie Banie Mazurskie, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Czerwony Dwór. Rezerwat powołano w celu zachowania kompleksu ekosystemów torfowiskowych, leśnych i łąkowych oraz związanych z nimi naturalnych zbiorowisk roślinnych, w tym torfowisk przejściowych i borealnej świerczyny na torfie oraz stanowisk cennych gatunków zwierząt i roślin, w szczególności krytycznie zagrożonego fiołka błotnego Viola epipsila i licznych populacji rzadkich gatunków z rodziny storczykowatych Orchidaceae. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 73,35 ha.
— Te dziewięć nowych rezerwatów przyrody to duży krok w kierunku ochrony bogactwa przyrodniczego warmińsko-mazurskich lasów. Dużym wsparciem w całej procedurze ich ustanowienia były inwentaryzacje przyrodnicze tych terenów, które otrzymaliśmy od organizacji pozarządowych i które stanowiły podwalinę dalszych prac nad wytyczaniem przebiegu granic. Efekt napawa optymizmem. Nie zwalniamy tempa i już pracujemy nad ustanowieniem kolejnych rezerwatów przyrody — dodaje Agata Moździerz.
Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
W województwie warmińsko-mazurskim ustanowiono, wraz z dziewięcioma nowo powołanymi, łącznie 121 rezerwatów przyrody.

RDOŚ Olsztyn, opr. tom

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B